До початку Другої світової війни у Вінниці проживало близько 33 тис. євреїв. Перший масовий розстріл нацистами представників єврейської національності відбувся у вересні 1941 року, який забрав життя по різним даним від 12 до15 тис. осіб, більша частина з яких були жінки, діти та літні люди.  Другий масовий розстріл відбувся 16 квітня 1942 року, під час якого було страчено ще близько 10 тис. євреїв-ремісників та евакуйованих з війни.

У П’ятничанському лісі (тепер територія «Вінницязеленбуд») на братських могилах встановлено памʼятники – як символи однієї з найглибших ран в історії нашого міста.

Цього року, у звʼязку з карантиними заходами, повʼязаними із запобігінням  поширення в Україні коронавірусу COVID-19, вінницька єврейська громада не зможе провести мітинг-реквієм на місці масового знищення тисячі соплемінників. Але у кожній єврейській родині буде запалено поминальну свічку, прочитано молитву та вшановано памʼять невинно страчених хвилиною мовчання.

Також, у квітні вся світова єврейська спільнота вшановує День Катастрофи і героїзму європейського єврейства Йом а-Шоа – пам’ять про шість мільйонів євреїв, знищених нацистами у період Другої світової війни.

У цей день по всьому Ізраїлю звучить траурна сирена. На дві хвилини припиняється будь-яка діяльність, зупиняється транспорт. Люди завмирають в шанобливому і скорботному мовчанні. У будинках запалюють поминальні свічки. Саме цього дня проходить офіційна церемонія поминання жертв Катастрофи у меморіальному музеї «Яд ва-Шем» у Єрусалимі. Мільйони євреїв, які живуть в Ізраїлі і за його межами, читають заупокійну молитву «Кадиш».