Українці- рятівники

14 травня 2021 року Україна вперше відзначатиме День пам’яті українців, які рятували євреїв у роки Другої світової війни. Пам’ятна дата запроваджена  постановою Верховної Ради від 09 лютого 2021 року.

В Україні станом на 1 січня 2021 року нараховувалось більше 2 700 громадян України зі званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від нацистської політики знищення - Голокосту, у Вінницькій області більше 560. Однак тисячі рятівників  й досі залишаються невизнаними й невідомими.

Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.

Вінницька область займає І місце серед усіх областей України за кількістю праведників, тобто 18 % від усіх праведників світу.

Звання «Праведника народів світу» присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Другої світової війни, щоб урятувати життя євреям. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти та спеціальної комісії, яка вивчає всі документи та покази свідків.

З нагоди пам’ятної дати управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації та єврейська спільнота Вінниччини привітають 93-річну вінничанку, Валентину Михайлівну Галкіну, яка у роки Другої світової війни разом зі своїми батьками переховувала євреїв, пізніше її мати була розстріляна гестапівцями.

Також, у буде проведено вебінар-меморіал «Той, хто врятував одну людину, врятував цілий світ», організаторами якого виступили Український центр вивчення історії Голокосту (м. Київ), Вінницький музей Голокосту, Вінницький обласний державний архів та Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва.