З метою консолідації зусиль протидії загрозі COVID-19 за ініціативою голови Вінницької облдержадміністрації Сергія Борзова, у вівторок, 23 листопада, у приміщенні облдержадміністрації відбулось пленарне засідання Вінницької обласної Ради Церков та релігійних організацій.
У засіданні взяли участь:
- митрополит Роман, керуючий Вінницько-Брацлавською єпархією Православної Церкви України;
- єпископ Саватій, керуючий Вінницько-Хмельницькою єпархією Руської істинно-православної Церкви;
- єпископ Володимир Вузій, керуючий Вінницьким обласним об’єднанням церков євангельських християн-баптистів;
- єпископ Олександр Зайцев, голова Подільської конференції церкви адвентистів сьомого дня;
- Шауль Горовіц, головний рабин Вінниці та Вінницької області.
- отець Констянтин Морозов, єпископський вікарій для м. Вінниці Кам’янець-Подільської дієцезії Римсько-католицької Церкви;
- отець Григорій Рогацький, протопресвітер Вінницького протопресвітерства Української греко-католицької Церкви;
- протоієрей Ігор Сіранчук, секретар Вінницько-Тульчинської єпархії Православної Церкви України;
- протодиякон Владислав Демченко, секретар Вінницько-Барської єпархії Православної Церкви України;
- архімандрит Аркадій Сенчуківський, секретар Вінницької єпархії Української Православної Церкви;
- Володимир Байдак, секретар Вінницького обласного об’єднання Української церкви християн віри євангельської;
У онлайн-режимі у заході також взяли участь:
- архієпископ Никодим - керуючий Київською та всієї України єпархією Руської православної старообрядницької церкви;
- Михайло Якобчук, почесний голова Вінницького обласного управління об’єднаної церкви християн віри євангельської;
- Абушов Теймур Алосват огли - голова Вінницької міської релігійної громади мусульман "Ахлі-Бейт" Алейхімус-Салам";
Засідання відкрив голова Вінницької облдержадміністрації Сергій Борзов, наголосивши на важливості вакцинації від COVID-19:
«- Ми звертаємось до Вас із проханням, щоб усі підтримали вакцинацію та провели відповідну роботу серед парафіян», - звернувся до духовенства Сергій Борзов. – «Ми маємо ключове завдання – переконати громадян вакцинуватись. Бо у нас 95% хворих у реанімації – це усе не вакциновані люди. Життя людини – найвища цінність».
Вагомі аргументи на користь щеплення навела учасникам засідання директорка Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької облдержадміністрації Ольга Задорожна
«- На жаль, про стабілізацію ситуації із захворюванням рано казати», - констатувала Ольга Задорожна. – «Бо зараз ми переживаємо другу найбільшу хвилю захворювання, і вона значно сильніше та потужніша аніж весняний «пік». І станом лише на 23 листопада ми маємо за добу 20 смертей на Вінниччині. Єдиний дієвий спосіб захиститись – вакцинація. На жаль, у нас двома дозами вакциновані лише 24,6 % громадян.»
Ольга Задорожна запропонувала духовенству та головам релігійних організацій та громад Вінниччини вивчити питання створення тимчасових пунктів щеплень на території культових споруд міста та області, запевнивши, що усі засоби та навчений персонал в органах управління охорони здоров’я Вінниччини є. Далі справа вже за духовенством.
Начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігор Салецький наголосив на важливості дотримання релігійними громадами та вірянами протиепідемічних заходів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами).
Зокрема, керівникам релігійних організацій під час проведення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній, процесій необхідно:
- обмежити кількість відвідувачів культових споруд та приміщень, облаштованих для молитовних потреб з розрахунку одна особа на 5 кв. метрів площі будівлі;
- у разі проведення релігійних заходів на відкритому повітрі - дотримуватись дистанції 1,5 метра між присутніми;
- запобігти скупченню людей у приміщеннях храмів та прихрамових територій;
- дотримуватись заходів особистої гігієни, санітарної обробки приміщень, носіння захисних масок;
- по можливості забезпечити відео трансляцію святкових служб та залучення віруючих до богослужінь у онлайн-режимі;
- не допускати духовенство та парафіян із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла у приміщення культових споруд.
- при підозрілих симптомах обмежити спілкування з іншими до мінімуму та якнайшвидше звернутися до лікаря;
- вищевказані обмеження стосуються також проведення обрядів поховання та хрещення.
- рекомендувати вірянам отримати щеплення від COVID-19 адже на сьогодні це єдиний спосіб запобігти коронавірусній інфекції
Представники духовенства та релігійних громад Вінниччини аргументували на користь вакцинації, але зазначили, що вона не має бути примусовою.
За підсумками засідання представники влади, духовенство та керівники релігійних громад області висловились за продовження подальшої спільної роботи із мешканцями області щодо вакцинації від небезпечної хвороби та обов’язкового дотримання правил гігієни та особистої безпеки.