З нагоди 80-х роковин трагічної “циганської ночі” в Аушвіц-Біркенау, яка стала однією з наймасштабніших акцій знищення ромів під час Другої світової війни, Україна долучилася до міжнародних заходів вшанування пам’яті жертв.

2 серпня 2024 року українська делегація на чолі з радником Голови Верховної Ради України Маркіяном Лубківським та Генеральним консулом України в Кракові взяла участь у церемонії в меморіальному комплексі Аушвіц-Біркенау. Від імені України прозвучало відеозвернення Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, в якому він підкреслив важливість збереження пам’яті про цю трагедію для світової спільноти.

Українські молодіжні організації та представники уряду активно долучилися до шестиденного освітнього заходу “Dikh he na bister” у Кракові, організованого Документаційно-культурним центром німецьких сінті та ромів і міжнародною молодіжною ромською мережею «ternYpe». Кульмінацією заходу стала комемораційна церемонія на місці страт ромів в Аушвіц-Біркенау. Проєкт пам’яті Dikh He Na Bister (Дивись і не забувай) збирає сотні учасників з усієї Європи. Молодь з різних країн вчиться, знайомиться з незнаними сторінками історії, відвідує пам’ятні місця та вшановує загиблих.

Амбасадори ромської молоді України залучили до участі в ініціативі активістів та правозахисників. Разом з представниками ромського громадського молодіжного руху в Європі учасники досліджували історію геноциду на прикладах свідчень очевидців, відвідували тематичні виставки та музеї.

“Для нас, як для ромської молоді з України, надзвичайно важливо бути тут. Ми хочемо не лише вшанувати пам’ять жертв геноциду ромів, а й своєю присутністю засвідчити та нагадати світові про те, як в XXI столітті росія знищує українські міста та вбиває мирних жителів. Ми тут, щоб показати, як українці всіх національних меншин об’єдналися в боротьбі зі злом», – наголосила голова ГО «Тенет» Тетяна Сторожко.

Представники урядів Німеччини, Польщі, Литви та України також поклали квіти до пам’ятника жертвам геноциду і нагадали про важливість пам’ятати помилки минулого, аби в майбутньому їх не повторювати.

 

Фото та текст: офіційний сайт ДЕСС.

РАТИНСЬКА Алла Петрівна

В.о. начальника управління у справах національностей та релігій

РАТИНСЬКА Алла Петрівна

Іконка геолокація

Адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036

Іконка телефон

Приймальня: (0432) 66-12-70