Зараз, якщо власник квартири у новобудові після прийняття будинку в експлуатацію виявляє певні недоліки, він не має можливості врегулювати це питання із забудовником і часто вимушений за власні кошти проводити ремонтні роботи. Відповідальність за якість будівельних робіт — виключно на підряднику.

Відтак, новосхваленим проєктом передбачена відповідальність забудовника за якість об'єктів протягом тривалого часу після їх прийняття в експлуатацію та за потреби проведення необхідних ремонтних робіт. Це спонукатиме підвищенню довіри до будівельної галузі та забезпечить власникам майна надійний механізм вирішення проблем, пов'язаних з виявленими недоліками.

Йдеться про проєкт Закону «Про внесення змін до статті 884 Цивільного кодексу України щодо надання гарантійного строку на закінчені будівництвом об’єкти, які прийнято в установленому порядку в експлуатацію».

Які зміни передбачені:

Гарантійний строк якості будівель не може бути меншим за 10 років від дня прийняття об'єкта в експлуатацію. Це не стосується будинків, чиє будівництво здійснювалося на підставі будівельного паспорта, та об’єктів з незначними наслідками (СС1), роботи на яких виконані господарським методом.

Гарантія якості на прийнятий в експлуатацію об’єкт забезпечуватиметься забудовником або його правонаступником. Він несе відповідальність за недоліки, що впливають на експлуатацію та які виявлені у межах гарантійного строку. Виняток: якщо забудовник доведе свою непричетність.

Відповідно, недоліки, виявлені власником майна протягом гарантійного строку, усуватимуться забудовником або його правонаступником. У випадку, якщо власник майна усунув недоліки власними силами, витрати мають бути відшкодовані у повному обсязі.

Спори щодо усунення недоліків, які виникають між власником нерухомого майна та забудовник або його правонаступником, вирішуватимуться в судовому порядку.

Мінрозвитку продовжує працювати над удосконаленням законодавства у сфері містобудівної діяльності з метою створення прозорих та справедливих умов для всіх учасників ринку.