Галузевою регіональною програмою підвищення рівня безпеки дорожнього руху у Вінницькій області на 2024-2028 роки, затвердженою наказом Начальника обласної військової адміністрації від 08.12.2023 року № 1461 передбачено заходи, спрямовані на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю в частині створення умов доступності транспорту, об’єктів транспортно-дорожньої інфраструктури.
Від початку 2024 року Управлінням дорожнього господарства Вінницької обласної військової адміністрації, за результатами конкурсів з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування заключено договори з перевізниками на 5 автобусів для перевезення людей з обмеженими можливостями.
З метою обізнаності у сфері безбар’єрної грамотності в транспортній галузі відповідальні працівники Управління та територіальних громад в квітні-травні 2024 року пройшли онлайн навчання та прослухали ряд лекцій в рамках інформаційно-просвітницької компанії щодо роз’яснення та популяризації принципів норм безбар’єрності для територіальних громад за ініціативи Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України спільно з Офісом Радниці-уповноваженої з питань безбар’єрності Т.Ломакіної.
Водночас, територіальними громадами Вінницької області здійснювались заходи виконання норм і стандартів створення безбар’єрного простору.
За інформацією Вінницької територіальної громади, у місті Вінниці реалізовується відповідна програма прийнята Рішенням міської ради від 14.03.2024 р. № 615 «Про розробку Програми розвитку безбар’єрного простору Вінницької міської територіальної громади на 2024 – 2027 роки».
В складі ремонтних робіт вулично-шляхової мережі громади враховується принципи фізичної доступності, а саме влаштування пониження бордюрів на пішохідних переходах та інших об’єктах благоустрою.
Від початку 2024 року, з метою забезпечення доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, на пішохідних переходах та інших об’єктах благоустрою влаштовано 14 пандусів (всього наявно 108). Протягом березня - квітня 2024 року на перетині вулиць Артинова – Грушевського і на перехресті з вулицею Магістратською здійснено адаптацію 16 пандусів (понижень) на переходах до потреб маломобільних груп.
Також, на платформах зупинок громадського транспорту та на підходах до пандусів влаштовано 18 об’єктів з тактильними елементами, один із них від початку року.
Окрім того, на існуючих світлофорних об’єктах встановлено 179 звукових приладів для озвучення сигналів світлофору, призначених для осіб з вадами зору.
Фахівцями КП «Вінницька спеціалізована монтажно-експлуатаційна дільниця з організації дорожнього руху» щороку наноситься на зупинках міського пасажирського транспорту дорожня розмітка 1.17.1 з елементами спеціальних позначень для потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Для забезпечення фізичної доступності у транспорті на сьогодні фахівцями КП «Вінницька транспортна компанія» проведено зборку 31 тролейбуса «VinLine», в т.ч. 24 з автономним ходом та введено в експлуатацію 21 тролейбус Solaris Trollino 12. Тролейбуси мають низький рівень підлоги, відкидний пандус та окреме місце для пасажира на кріслі колісному.
Станом на 25 червня 2024 року комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія» на маршрутах громади експлуатується 71 автобус, 92 тролейбуси та 9 модернізованих трамваїв, придатних для маломобільних груп населення, із загальним відсотком низькопідлогового транспорту на рівні 60%.
Згідно правил користування громадським транспортом у ВМТГ, водії зобов’язані надавати допомогу особам з інвалідністю під час посадки та висадки з транспортного засобу, включаючи піднімання і опускання механічних апарелей. Водії трамваїв, тролейбусів і муніципальних автобусів отримують інструкції щодо цих обов’язків і проходять інструктажі з їх дотримання.
Інформаційне забезпечення рухомого складу, який залучається до перевезення пасажирів на маршрутах громадського транспорту загального користування здійснюється відповідно до вимог нормативних документів. Розміри передніх та бокових трафаретів на трамваях, тролейбусах, автобусах та мікроавтобусах виготовляються з урахуванням потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, зокрема осіб з вадами зору.
В салонах рухомого складу міського електротранспорту встановлено інформаційні табло для інформування осіб з порушенням слуху.
Інформація щодо розкладів руху низькопідлогового громадського транспорту вказана на паперових розкладах руху, розміщених на кожній зупинці міського пасажирського транспорту, на електронних табло, встановлених на 49 основних зупинках, а також на веб-сайті «Вінницький трамвай» за посиланням https://depo.vn.ua/.
Впродовж звітного періоду відділом державного нагляду (контролю) у Вінницькій області державної служби України з безпеки на транспорті проводились рейди-перевірки, під час яких порушень законодавства суб’єктами транспортної галузі щодо доступності транспортних засобів і транспортного обслуговування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення не зафіксовано.
Додатково, для зацікавлених осіб, Методичні рекомендації для працівників транспортно-дорожньої інфраструктури «Організація та реалізація процесу надання фізичного супроводу та допомоги на транспорті пасажирам з інвалідністю» можна отримати за посиланням:
https://mtu.gov.ua/files/Методичні рекомендації_compressed (1).pdf