Вчора, 3 травня, у м. Києві під головуванням Віце-прем`єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе, за участю представників Міністра соціальної політики України та всіх областей України відбулась нарада з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в органах місцевого самоврядуванян. Вінницьку область представляв заступник голови обласної державної адміністрації Ігор Івасюк.
Під час наради обговорено реалізацію Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 та Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на період до 2020. Зокрема, основна увага була приділена питанням проблеми сільських жінок, недостатній участі жінок у прийнятті рішень та їх низькому рівню представництва у радах всіх рівнів, розриву в оплаті праці чоловіків і жінок, домашньому насильству, алкоголізму, суттєво нижчій тривалості життя чоловіків.
Варто зазначити, що у Вінницькій області склад населення характеризується перевагою чисельності жіночої статі над чоловічою – 53% проти 46%.
Тож, з метою забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків в області реалізується Обласна комплексна програма підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків і попередження торгівлі людьми на період до 2021 року, на реалізацію якої у 2018 році передбачено понад 1700 тис. грн. З них, на заходи, спрямовані на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків 334 тис. грн.
Крім того, затверджено заходи щодо виконання у Вінницькій області Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2020 року».
На сьогодні вже утворена та функціонує Міжвідомча рада з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашнього насильства та протидії торгівлі людьми, а також Експертна рада з питань запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі, яка є постійно діючим консультативно-дорадчим органом.
Завдяки створенню зазначеної експертної ради вперше розглянуто 6 звернень від мешканців області щодо розміщення зовнішньої реклами, яка була визнана дискримінаційною за ознакою статі.
Важливим кроком щодо підвищення якості надання послуг особам, постраждалим від гендерно-зумовленого насильства, в тому числі домашнього, є підписання 20 грудня 2017 року Меморандуму про взаєморозуміння між Вінницькою обласною державною адміністрацією і Представництвом Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
У 2018 році розпочато реалізацію проекту «Комплексний підхід до вирішення проблем насильства щодо жінок та дівчат в Україні», в рамках якого відбулося навчання представників суб’єктів взаємодії та обмін міжнародним досвідом (Румунія, округ Тиргу-Муреш).
З метою просування гендерно-чутливих демократичних інститутів в області, в рамках цього проекту в області створено 4 мобільних бригади соціально-психологічної допомоги, послугами яких охоплено 7 районів та 1 місто обласного значення. Проект реалізується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за фінансової підтримки Фонду народонаселення ООН в Україні.
Щорічно розробляється статистичний збірник «Жінки і чоловіки на Вінниччині», що стало позитивною практикою в області. Це дає можливість показувати соціально-демографічні особливості жінок і чоловіків, а також служити вимірювачем рівноправності між ними.
Водночас в рамках проведення підвищення кваліфікації та навчання при Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Вінницької області слухачами здійснюється проходження курсу щодо основних аспектів гендерної рівності. Протягом 2017 року Центром було проведено навчання 626 державних службовців та 53 посадових осіб органів місцевого самоврядування.
У 2017 році Вінницька область долучилася до реалізації проекту«Гендерне бюджетування в Україні», що стартував у 2014 році та продовжений до 2020 року.