Шаргородський Центр ПМСД, Жданівський Центр ПМСД та Чернятинська амбулаторія загальної практики сімейної медицини досі не внесені, як комунальні неприбуткові підприємства до Державного реєстру фізичних та юридичних осіб. Нажаль, проблемним для окремих органів місцевого самоврядування виявилось питання, закріплене на законодавчому рівні, щодо перетворення комунальних закладів первинного рівня на КНП. Не допомогли навіть неодноразові рекомендації, включаючи розпорядження голови обласної державної адміністрації щодо пришвидшення механізму перетворення в КНП. Невиконання першого етапу медреформи на даних територіях вплинуло також на рівень підписання декларацій з населенням, який становить там менше 40 %.
Нагадаємо, що від 1 липня 2018 року заклади первинного рівня, що уклали угоду з НСЗУ отримують не державну медичну субвенцію, а кошти за надані медичні послуги за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за визначеним тарифом:
370 грн.- на пацієнта, що заключив декларацію з лікарем (зелений список)
240 грн.- на пацієнта, що прикріплений, але не заключив декларацію ( червоний список).
На сьогоднішній день, мережа закладів первинного рівня області нараховує 47 закладів первинної медичної допомоги, до складу яких входять 328 лікарських амбулаторії, 819 фельдшерсько-акушерських пунктів. З них 12 нових закладів первинної медико-санітарної допомоги, створені на рівні об’єднаних територіальних громад області .
З 47 закладів первинки змінили свою організаційно-правову форму і стали комунальними неприбутковими підприємствами – 44. У І вікні, 5 липня 2018 року уклали договори з НСЗУ 23 заклади первинного рівня області та 1 приватний заклад і вже 15 липня всі заклади отримали фінансування з НСЗУ згідно до заключених угод.
За інформацією департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, збільшення у фінансуванні закладів первинного рівня, що уклали угоди з НСЗУ та отримали в липні кошти по капітаційній ставці, з їх фінансуванням в червні місяці за рахунок державної субвенції у відсотках складає від 281 % до 96,6 5% в розрізі окремих закладів.
Фінансування закладів первинного рівня через НСЗУ напряму залежить від кількості підписаних декларацій. Таким чином виконується принцип – «гроші ходять за пацієнтом» – заключення декларації гарантує пацієнтам оплату послуг первинного рівня за рахунок держави в межах гарантованого пакету медичних послуг сімейного лікаря
Від кількості підписаних декларацій залежить і рівень заробітної плати лікарів та медсестер, які працюють в команді надання первинної медичної допомоги.
Так, з 23 закладів первинного рівня, які отримали кошти з НСЗУ заробітна плата на 1 посаду сімейного лікаря, терапевта чи педіатра коливається в межах:
19,6 тис.грн. (Центр ПМСД № 4 м.Вінниці), 16,8 тис.грн (Ямпільський Центр ПМСД), 15,5 тис.грн (Іллінецький міський Центр ПМСД), 15,1тис.грн. (Ладижинський міський Центр ПМСД), 13,8 тис.грн. (Барський районний Центр ПМСД), 13 тис.грн. (Калинівський міський Центр ПМСД).
Слід зазначити, що на законодавчому рівні термін перетворення тих ПМСД, що залишились визначено включно до 2 вересня 2018 року. Нажаль, для цих закладів буде дуже проблематичним заключити до кінця року угоди з НСЗУ, оскільки вони не змогли використати ІІ вікно можливостей для заключення угоди, як це зможуть зробити інші заклади.
Угоди з НСЗУ на 2019 рік всі заклади первинного рівня будуть перезаключати у грудні 2018 року.