Як повідомили в Департаменті соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, на Вінниччині діє Обласна комплексна програма підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми на період 2021 року, затверджена рішенням 13 сесії Вінницької обласної ради 7 скликання від 20 грудня 2016 року № 226 «Про Обласну комплексну програму підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми на період 2021 року».
Позитивним показником проведеної роботи є збільшення на 10 відсотків звернень з приводу насильства в сім’ї, у 2017 році зафіксовано 7818 звернень, за 9 місяців 2018 року -7076.
Протягом 9 місяців 2018 року на профілактичному обліку в органах Національної поліції у Вінницькій області з приводу вчинення домашнього насильства перебували 4148 осіб; кількість винесених офіційних попереджень складає 3691.
За вчинення домашнього насильства для проходження корекційних програм направлено 0 осіб.
Міжвідомча рада з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми працює в області з 2012 року.
Мережа спеціалізованих установ, закладів, служб та організацій у Вінницькій області.
Діють:
Жмеринський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, Козятинський обласний соціальний центр матері та дитини.
З 20 грудня 2017 року підписано Меморандум про взаєморозуміння між Вінницькою обласною державною адміністрацією і Представництвом Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні щодо реалізації проекту «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні».
В рамках Меморандуму в області відкрито Притулок тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, який діє на базі обласного комунального закладу.
Послугами притулку з 31.05.2018. по 07.11.2018 скористалися 21 жінка із 25 дітьми. Всі отримали психологічну, юридичну допомогу. Мають можливість отримати консультацію соціального працівника.
Станом на 07 листопада 2018 року в притулку для тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства, перебуває 11 жінок та 9 дітей, з них:
- Бершадський р-н – 1 жінка;
- Вінницький р-н – 1 жінка (1 дитина);
- Оратівський р-н - 1 жінка (1 дитина);
- Тростянецький р-н – 1 жінка (1 дитина);
- Тиврівський р-н – 1 жінка (1дитина);
- м. Вінниця – 4 жінки (3 дитини);
- м. Жмеринка – 1 жінка (1 дитина);
- м. Козятин - 1 жінка (1 дитина).
Вільних місць – 3.
В рамках проекту діють 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги на базі:
- Вінницького обласного ЦСССДМ (обслуговує Вінницький та Калинівський райони).
- Барського РЦССДМ (обслуговує Барський та Мурованокуриловецький райони).
- Гайсинського РЦССДМ (обслуговує Гайсинський та Тростянецький райони).
- Могилів-Подільського РЦССДМ (обслуговує Могилів-Подільський, Чернівецький райони та м. Могилів-Подільський).
Станом на 7 листопада 2018 року працівниками мобільних бригад допомогу надано 1451 особі.
В області вперше запроваджено моніторинг діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству з виїздом у райони та міста обласного значення разом із представниками служби у справах дітей облдержадміністрації, Вінницького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. В ході якого було надано методичні рекомендації щодо посилення взаємодії суб’єктів місцевого рівня у Чернівецькому, Іллінецькому, Піщанському, Крижопільському та Немирівському районах.
За сприяння Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації громадською організацією «Бюро інституційного розвитку»:
- виготовлено та розповсюджено інформаційні листівки А-4 (тираж 3000 прим.) та А-7«Зупини домашнє насильство» (тираж 100 прим.);
- виготовлено та розповсюджено листівки А-4 (500 прим.);
- виготовлено та розміщено у засобах масової інформації 3 відеоролика.
Крім того, Департамент розробив та забезпечив виготовлення збірки законодавчих, нормативно-правових актів «Запобігання та протидія домашньому насильству», до якої ввійшов вищевказаний Порядок.
За рахунок коштів обласного бюджету забезпечується діяльність безоплатної телефонної «Лінії довіри» 0 800 75 04 75 з питань запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та дискримінацією за ознакою статі. Це сприяло розширенню можливостей постраждалих від домашнього та гендерно-зумовленого насильства, в тому числі жінок та дівчат із сільської місцевості, звернутися за допомогою.
Протягом 2017 року за консультативною допомогою на «Лінію довіри» звернулись 885 осіб, з яких 688 жінок та 197 чоловіків.
Інноваційним підходом та дієвим механізмом щодо протидії дискримінації за ознакою статі стало утворення та діяльність Експертної ради з питань запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі, яка є постійно діючим консультативно-дорадчим органом. Протягом 2017-18 року до цієї ради для розгляду надійшло 11 звернень щодо розміщення зовнішньої реклами та оголошень про найм на роботу з дискримінаційними вимогами до кандидатів, всі вони визнані дискримінаційними за ознакою статі. В результаті вжитих заходів всі види сексистської реклами знято з рекламних щитів області.
На даний час розпочато підготовку до проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».