Днями, 4 – 5 грудня, у рамках Програми «U-LEAD з Європою», завдяки редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» та за сприяння Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування відбулось навчання для фахівців вінницьких ОТГ, які здійснюють закупівлі (придбання товарів, робіт та послуг) в порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі».
Тренінги проводились спеціалістами журналу «Радник в сфері державних закупівель». Учасниками заходу стали представники об’єднаних територіальних громад Вінницької області, які мали можливість дізнатися про практичні та теоретичні аспекти публічних закупівель в системі Prozorro, а також відстежити актуальні зміни в законодавстві, бути в курсі нормативно-правового забезпечення та новин у сфері закупівель.
Варто зазначити, що для працівників територіальних громад діяльність закупівельника є новим аспектом в роботі, адже інформація повсякчас змінюється.
Головним досягненням Закону «Про публічні закупівлі» став електронний формат, який забезпечує прозорість та підзвітність процесу здійснення публічних закупівель, тож всі учасники закупівельного процесу перебувають під пильним оком громадськості.
Під час тренінгу радник з місцевих фінансів Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування Інна Святна зазначила: «Захід проводиться з метою навчання у сфері проведення тендерних закупівель та закупівель допорогових у системі з використанням електронних майданчиків та системи Prozorro. Ми допомагаємо методологічно в організації роботи, адже існує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність, що необхідно обов’язково враховувати при проведенні закупівель за бюджетні кошти».
Протягом двох днів учасники отримали інформацію про помилки при плануванні процедур закупівель та при складанні тендерної документації, поглибили знання із судової практики, ознайомилися з практикою Антимономольного комітету України, а також звернули увагу на особливості укладення договору про закупівлю та внесення змін до істотних умов договору, Також особлива увага була приділена предмету закупівлі електоренергії.
«Територіальні громади виступають замовниками в розумінні Закону «Про публічні закупівлі», який встановлює певний порядок придбання товарів, робіт і послуг, який є обов’язковим і який не можна порушувати, адже за це є відповідальність. У першу чергу, ми навчаємо, консультуємо та розповідаємо як керуватися положеннями закону про публічні закупівлі, аби правильно і швидко купити, зекономити і при цьому не вчинити порушення. Втім, основним меседжем є ринок електричної енергії. Закон, фактично, був прийнятий ще у минулому році, однак, в дію введений цьогоріч. Відповідно до закону, який існує в редакції на даний момент з 11 грудня 2018 року, ринок, а саме – постачання електроенергії, є конкурентним. Це означає, що купівля електричної енергії як товару відбувається за вільними цінами, ринковими, і це для замовників є певною проблемою. Аналогічна реформа була в 2015 році на ринку газу. Тоді також було відокремлення видів діяльності. І, наприклад, в даному випадку розподілом електроенергії займатиметься монополіст, а постачальником буде конкурентна процедура, тобто відкриті торги. Це є певною проблемою, тому що ніхто не знає як це купити, як встановити вимоги, які взагалі є постачальники та які потрібні до них кваліфікаційні вимоги, і чи взагалі потрібно їх встановлювати. Звичайний споживач також матиме право обрати будь-якого постачальника або новостворених, які утворилися шляхом відокремлення з «Обленерго», а оскільки закон визначає декілька категорій споживачів, то об’єднанні територіальні громади, найімовірніше, будуть купувати електроенергію на відкритих торгах.
Але впровадження ринку електричної енергії має відбуватися в декілька етапів. Ще 2 роки тому говорили про те, що одразу буде багато постачальників і одразу всі будуть продавати електричну енергію за нижчими цінами. Такого ніхто не очікує, адже якщо ринок конкурентний, то ціни вільні і ринок сам себе має врегулювати. Загалом, впродовж двох років ціна може бути і висока, а потім вона має знизитися методом конкуренції, що призведе до ефективного використання коштів» – зауважила заступник головного редактора журналу «Радник в сфері державних закупівель» Ірина Антонова.
Учасники тренінгу також поділилися власними враженнями щодо навчання. Зокрема, юрист Іванівської ОТГ Марценюк Олеся переконана, що такі заходи вкрай необхідні: «Дуже багато планів, адже хочемо розвиватися. Усі ці знання є необхідними, особливо в практичній площині. Організація чудова, пояснюють все доступно. Обов’язково поділюсь отриманими знаннями зі своїми колегами з фінансового відділу, бухгалтерського обліку, аби підвищити рівень виконання роботи».
Своїми враженнями від тренінгу поділилась і представниця комунального підприємства міста Хмільник Багрій Вікторія: «Займаюсь закупівлями з 2014 року. Я секретар тендерного комітету, тож вже неодноразово була на лекціях та семінарах, які проводять працівники із журналу «Радник в сфері державних закупівель. Всі семінари цікаві, змістовні, а так як у нас постійно змінюється та оновлюється законодавство, на таких заходах фахівці доступно пояснюють всі аспекти, можна задавати питання. За телефоном гарячої лінії завжди проконсультують, адже на практиці в торгах виникає багато запитань, багато суперечностей. На сьогоднішньому семінарі найактуальнішим є оновлення у сфері закупівлі електроенергії, тому що раніше це було переговорною процедурою, а зараз вже будуть відкриті торги».