Ці питання стали темою підсумкового засідання Клубу голів об’єднаних територіальних громад, що відбулося сьогодні, 14 грудня, у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування.
Участь у роботі засідання взяв перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко.
У вітальному слові до учасників зустрічі Андрій Гижко зазначив, що одним із найважливіших критеріїв утворення ОТГ є самодостатність та спроможність громад.
«Основне наше завдання полягає в тому, щоб люди відчули всі прерогативи реформи децентралізації, усвідомили, що утворення ОТГ – це додаткові можливості для розвитку територій та підвищення якості життя громади», – наголосив посадовець.
Андрій Гижко також нагадав, що в 2015 було році затверджено перспективних план утворення ОТГ в кількості 106 об’єднаних територіальних громад. Однак не було чітко розроблених секторальних напрямків – як у об’єднаній громаді працюватиме медицина, освіта, як розподілятимуться фінанси.
«Коли ж цьогоріч в області утворилися 42 об’єднаних територіальних громади, то стало очевидним, що деякі невеликі громади не є спроможними. Над новим перспективним планом потрібно ефективно працювати – проводити експертне обговорення на місцях, враховуючи дорожнє сполучення, потужність шкіл, наявність сільських амбулаторій та інші аспекти. Найбільшим успіхом реформи децентралізації на Вінниччині є те, що з’явилася низка напрацювань в області освіти і медицини. Ми маємо сформовану мережу опорних шкіл із чіткою логістикою довозу учнів. На сьогодні сформовано карту спроможних амбулаторій і ЦПМСД. Взагалі 2018 рік став переломним з точки зору медичної реформи в контексті процесу децентралізації», – підкреслив він.
Як зауважив Андрій Гижко, якщо новий перспективний план розвитку територій вдасться затвердити до 1 березня наступного року, громади зможуть з другого півріччя перейти на прямі міжбюджетні трансферти, а це – додаткові фінансові ресурси.
В ході зустрічі представники громад, виконавчих органів влади та експерти обговорили стан впровадження секторальних реформ та поточні результати децентралізації на Вінниччині, пріоритети відбудови дорожньої інфраструктури, а також результати фінансової децентралізації з огляду на спроможність ОТГ.
Підводячи підсумки роботи засідання, директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко розповів про основні напрямки роботи Центру в поточному році та завдання на наступний рік.