Прес-конференція щодо підсумків реалізації проекту «За життя без насильства. Вінницька область» відбулася сьогодні, 21 січня, в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА.
В ході прес-конференції учасники заходу обговорили особливості практичного впровадження на Вінниччині новацій законодавства України щодо попередження та протидії домашньому насильству.
Участь у заході взяли представники обласних відомств та служб, дотичних до сфери запобігання та протидії домашньому насильству.
Директор департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна повідомила про ті успіхи, яких вдалося досягнути внаслідок реалізації проекту.
«Сьогодні ми не просто декларуємо, а надаємо реальну допомогу постраждалим від гендерно-обумовленого насильства, в тому числі домашнього насильства. Обласною державною адміністрацією з Фондом народонаселення ООН було підписано меморандум про реалізацію спільного проекту під назвою «Комплексний підхід до вирішення проблем насильства щодо жінок та дівчат в Україні», який реалізовувався в нашій області за фінансової підтримки Фонду та коштів обласного бюджету», – наголосила Наталя Заболотна.
Як повідомила директорка Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, найголовнішим здобутком є те, що нині в області існує дієвий інструмент реальної допомоги – найбільший і перший в Україні обласний притулок для жінок, які постраждали від гендерно зумовленого, в тому числі, домашнього насильства. Сьогодні в ньому перебувають вісім жінок і шістнадцять дітей, які отримують в притулку весь необхідний комплекс соціальних та юридичних послуг. Наталя Заболотна також зазначила, що з першого січня 2019 року притулок функціонує за кошти обласного бюджету.
За словами голови правління Вінницької обласної правозахисної організації «Джерело надії» та менеджерки проекту «За життя без насильства. Вінницька область» Алли Студілко, створення притулку для осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі, в т.ч. домашнього насильства, а також забезпечення його результативного функціонування, – одне з ключових досягнень проекту. Ще одним завданням стало налагодження ефективної міжвідомчої взаємодії усіх ланок механізму запобігання та протидії випадкам домашнього насильства.
На заключному заході проекту «За життя без насильства. Вінницька область» також було презентовано унікальний досвід Вінниччини зі впровадження нових методик запобігання та протидії домашньому насильству. Представлено спільні напрацювання суб’єктів, задіяних під час реагування на випадки домашнього насильства, – оригінальну систему надання комплексної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства. Це, в тому числі, забезпечення належного доступу постраждалих до послуг соціально-психологічної, правової, медичної допомоги і спеціалізованих служб, а також вдосконалення діяльності системи міжвідомчої координації, попередження та захисту.
Нагадаємо, що у січні 2019 року ВОПО «Джерело надії» завершила реалізацію проекту «За життя без насильства. Вінницька область». З метою підбиття підсумків проекту та окреслення подальших шляхів взаємодії з реалізації державної політики попередження та протидії домашньому насильству в області, по завершенню прес-конференції відбулось також засідання круглого столу «Особливості практичного впровадження на Вінниччині новацій законодавства України щодо попередження та протидії домашньому насильству».
Зокрема, було зазначено, що кількість звернень до поліції щодо вчинення фактів домашнього насильства останніми роками зросла в рази. 90% постраждалих від домашнього насильства становлять жінки та діти. В більшості випадків постраждалі потребують надання невідкладної та системної соціально-психологічної допомоги, вирішення юридичних питань, а передовсім – безпечного місця перебування. З 11 січня 2019 року набула чинності норма закону про криміналізацію домашнього насильства.
Проект «За життя без насильства. Вінницька область» реалізовано в рамках Меморандуму про взаєморозуміння, укладеного між Фондом народонаселення ООН та Вінницькою обласною державною адміністрацією, який встановлює робоче партнерство в рамках реалізації проекту «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні». Виконавчий партнер проекту – Вінницька обласна правозахисна організація «Джерело надії». Організація працює з 2006 року. Основні напрямки роботи – попередження та протидія домашньому насильству, протидія торгівлі людьми.