Сьогодні, 5 лютого, за участі голови облдержадміністрації Валерія Коровія у Немирівській РДА відбулась колегія за підсумками діяльності у минулому році та основних пріоритетах роботи на 2019 рік.
Тон засіданню задав голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, який зазначив, що ми живемо в істинно історичний час і від свідомості та дій кожного залежить майбутнє України. Учасники зібрання мали можливість і переглянути фільм «Вінниччина – 2018: є що сказати!».
Основні напрацювання за минулий рік у своїй детальній доповіді, яка супроводжувалась слайдами, представив голова Немирівської райдержадміністрації Юрій Погорелюк. Виступ керівника району відбувався у формі своєрідного діалогу голови ОДА, голови райдержадміністрації і присутніх у залі.
Розповідаючи про підсумки соціально-економічного розвитку Немирівського району за 2018 рік Юрій Погорелюк відзначив, що стабільний розвиток району впродовж 2018 року це результат тісної співпраці обласної та районної державних адміністрацій, органів та служб району, районної та сільських рад, ОТГ, депутата Верховної Ради України Демчака Руслана Євгенійовича та депутатів всіх рівнів.
Продовжуючи процес децентралізації у 2018 році в складі району працювали 6 ОТГ, а саме: Немирівська, Брацлавська, Ситковецька, Мельниківська, Ковалівська та Райгородська, до складу яких увійшли 22 громади.
Необ’єднаними залишились 21 сільська рада.
В умовах децентралізації відбувся перерозподіл фінансових ресурсів між районним бюджетом та бюджетами новоутворених ОТГ. Так, поряд з районним бюджетом функціонують ще 6 бюджетів ОТГ. У 2018 році бюджет району в цілому по власних доходах (враховуючи бюджети ОТГ) склав 187,2 млн. грн., з них бюджет району – 47,3 млн. грн., а бюджет об’єднаних громад 140 млн. грн.
Одночасно до ОТГ були передані об’єкти освітньої та медичної сфери разом з повноваженнями щодо їх управління. Найбільш активною є Немирівська ОТГ, в якій утворені власні управління та відділи: освіти, фінансів, міський центр ПМСД, ЦНАП та інші. Зважаючи на те, що Немирівський район одним із перших включився в реформу по Децентралізації, тому досвід щодо взаємодії, співфінансування спільних об’єктів та вирішення проблем давався нелегко. Однак завжди знаходилися спільні позиції щодо вирішення вказаних питань.
За 2018 рік до районного бюджету надійшло власних доходів в сумі 24, 6 млн. грн., отримано понад план 5,6 млн. грн.
Дохідну частину бюджету до плану на 2018 рік виконали всі 22 місцевих бюджети.
Видатки, що фінансуються за рахунок коштів місцевих бюджетів району, профінансовано на 98 % в сумі 375,4 млн.
З утворенням в кінці 2017 року Брацлавської ОТГ, а також з переходом закладів первинної медицини на фінансування з Державного бюджету та передачею закладів освіти і соціально-культурної сфери району у комунальну власність об'єднаних громад – видатки бюджету району зменшились на 9,6 % або на 39,7 млн. грн.
Для ефективного використання коштів районного бюджету встановлено жорсткий контроль за цільовим використаням бюджетних коштів і субвенцій. Вживаються заходи щодо упорядкування та оптимізації мережі штатів бюджетних установ і закладів.
Для належної організації оплати праці та соціально-трудових відносин постійно проводиться аналіз рівня середньомісячної заробітної плати, яка в 2018 році склала 7 тисяч 147 грн., що займає 9 місце по Вінницькій області. Заборгованість із виплати заробітної плати по економічно активних підприємствах Немирівського району за звітний рік відсутня.
З метою забезпечення відкритості і прозорості, неухильного додержання законодавтсва під час здійснення закупівель товарів, робіт та послуг райдержадміністрація, починаючи з 2015 року, проводить роботу з впровадження у діяльність бюджетних установ та організацій системи електронних закупівель «ProZorro». Протягом 2018 року здійснено 291 закупівлю, сума економії склала - 1 млн. 535 тис. грн. в т. ч. 157 - допорогових закупівель, економія – 708 тис. грн., що становить 46,1% від загальної економії коштів.
Основними бюджетоутворюючими підприємствами Юрій Миколайович назвав ТОВ «Агроінвест» с. Ковалівка, ТОВ «Агро-Астра» с. Рачки, ФГ «Ромашка» с. Воловодівка, ТОВ «Немирів Лат Інвест» с. Сподахи, ТОВ «Вінницька Промислова Група» м. Немирів, ДП «Клінічний санаторій «Авангард», ТОВ «Немирівське КХП» м. Немирів, ТДВ «Брацлав» смт. Брацлав, ТОВ «ЛВН Лімітед».
Поряд з тим в районі функціонує ще ряд підприємств, які дають можливість створення нових робочих місць та наповння бюджету району: ТОА «Азорель» - вирощування ВРХ та виготовлення молочної продукції в закритому циклі виробництва; ТОВ «Органікс» один із найбільших садів Вінничини та впровадження новітніх технологій в садівництві; ФОП Черепанов – плодоовочівництво а також виробництво паливних брикетів; ФОП Літовчук – створена мережа сучасних супермаркетів з власною кулінарією та випічкою основними галузями виробництва продукції є харчова промисловість та машинобудування.
Обсяг реалізованої промислової продукції складає 1,8 млрд. грн., що становить 128 % до аналогічного періоду минулого року. Як і в попередні роки, основними галузями виробництва продукції є харчова промисловість та машинобудування.
Важливу роль в розвитку економіки району відіграє мале підприємництво.
Господарську діяльність на території району здійснюють майже 2 тисячі суб’єктів малого підприємництва, з них: 465 юридичних осіб та 1500 фізичних осіб. Започаткували свою діяльність у 2018 році 329 суб’єктів господарювання.
Сума надходжень до місцевих бюджетів від діяльності суб’єктів малого та середнього підприємництва зросла у порівнянні з минулим роком майже на 30 % і становить 93 млн. грн.
Основним природним багатством Немирівщини є її родючі землі. В районі загалом нараховується 81 тис. гектарів орних земель та 1 тисяча 800 гектарів земель водного фонду.
Середня сплата за один гектар становить: земельні частки (паї) – 2918 грн/га, землі запасу 2476 грн/га, землі резерву – 1515 грн/га.
Між власниками земельних часток (паїв) та агроформуваннями укладено майже 20 тис. договорів оренди землі. Загальна сума виплат складає 142 млн. грн., що в середньому становить 2918 грн. за 1 гектар. Середня ставка орендної плати по району в минулому році становила 8 %.
По 9 земельних ділянках державної власності відбувся продаж права на земельних торгах, що збільшило надходження до бюджету на 1,4 млн. грн.
Сільськогосподарськими підприємствами району зібрано зернових та зернобобових культур 267 тис. тонн з площі 34,6 тис. га, що на 77 тис. тонн більше ніж у минулому році при середній урожайності 77,3 ц/га.
Під урожай 2019 року посіяно 15,7 тис. гектарів озимих культур на зерно, в т.ч.: озимої пшениці - 12,3 тис. гектарів, озимого ячменю - 640 гектарів, озимого жита 30 гектарів. Крім того, посіяно 2,8 тис. гектар озимого ріпаку.
Найбільшими землекористувачами в районі є: ТОВ ПК «Зоря Поділля», 7,9 тис. га.; Немирівська філія ПрАТ «Зернопродукт МХП» - 6,2 тис. га.; ТОВ «СХК Вінницька промислова група» - 4,6 тис. га.; ТОВ «Немирівське КХП» - 4 тис. га.; ТОВ "НемирівЛатІнвест " – 3,6 тис. га.
Особлива увага в районі приділялась благоустрою. В даних заходах взяли участь близько 2 тис. чоловік, прибрано 9,5 тис. квадратних метрів доріг загального користування, проведено упорядкування пам'ятників, газонів, ліквідовано 136 стихійних сміттєзвалищ. За участю близько однієї тисячі осіб, в тому числі працівників районної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій району проведено роботи з прибирання придорожніх смуг автомобільної дороги Стрій - Тернопіль - Кропивницький - Знам’янка, протяжністю 44 км.
В сфері містобудування в районі розробляється містобудівна документація для залучення нових інвестиційних проектів.
Генеральний план розроблений по 3 населених пунктах Кудлаївської сільської ради, що в свою чергу надасть можливість виділення ряду земельних ділянок для учасників АТО. Розроблення детальних планів території надало можливість впровадити ряд важливих інвестиційних проектів.
У м. Немирів розпочато виробництво електротехнічної кабельної продукції для автомобілів підприємством «Фуджікура». На ньому позмінно зайнято 600 працівників. Виробничі потужності підприємства розміщено на базі складів Немирівської філії «ЛВН Лімітед».
Як вже зазначалась, на кінець 2018 року завершено реалізацію інвестиційного проекту ТОВ "Ситковецьке" в смт Ситківці, заводу по переробці олійних культур. У минулому році працевлаштовано 12 працівників, до кінця першого кварталу 2019 року буде набрано ще 8.
Поблизу села Червоне на території Мельниківської ОТГ ввели в дію новий асфальтобетонний завод спільного німецько-українського підприємства «Автострада». Виробництво сертифіковане, сучасне та екологічне. На даному заводі працює 54 особи, з яких 12 - жителі Мельниківської ОТГ.
Будівництво бригади по вирощуванню курчат-бройлерів "Наша ряба" на 1,5 млн. птахомісць. Проект реалізує МХП "Миронівський хлібопродукт". Обсяг інвестицій складає 400 млн. грн. Продуктивність бригади в рік 9,3 млн. курчат бройлерів. Планується створення понад 50 нових робочих місць. Сума сплачених податків до всіх рівнів бюджету орієнтовно становитиме щорічно 2,5 млн. грн. На даний час проект знаходиться на стадії виготовлення проектно-кошторисної документації. Будівельні роботи розпочнуться навесні 2019 року.
Будівництво фотогальванічної електростанції за межами населеного пункту в с. Мухівці. Проект реалізовує ТОВ "Геліос 17". На даний час виготовляється проектно-кошторисна документація. В перспективі створення 10 нових робочих місць, на які переважно будуть залучені жителі села.
Будівництво сонячної електростанції потужністю 14 МВт в с. Ковалівка. Проект реалізовує ТОВ «САНВІН 16». Планується створити 4 нових робочих місця на постійній основі та додаткові місця на сезонні роботи. Проект перебуває на стадії переоформлення землі під об’єктом.
Будівництво сонячної електростанції в с. Червоне. Проект реалізовує ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ-СКІФ", нових робочих місць - 5.
Будівництво «Мікроелектростанції Олексіївська» в с. Олексіївка. Проект реалізовує ТОВ «Балтфорт центр». На даний час проект пройшов громадське обговорення та виготовляється проект плану детальної забудови.
Завдяки залученим інвестиціям вже працевлаштовані близько 600 осіб та в перспективі створення понад 100 додаткових робочих місць
Відзначив голова РДА і те, що 2018 рік став роком продовження реформування освітньої галузі.
У районі функціонує 31 заклад загальної середньої освіти, в тому числі в ОТГ - 16,. В них навчається 3986 учнів, працює 713 педагогічних працівників. Опорними школами району є: Ситковецький заклад загальної середньої освіти та Навчально виховний комплекс № 2 м. Немирів. В процесі набуття цього статусу Брацлавський НВК № 1 -гімназія.
З 1 вересня 2018 року по новому Державному стандарту початкової освіти почали працювати 15 перших класів в закладах загальної середньої освіти Немирівського району, за парти сіли 137 учнів. Для них створене нове освітнє середовище, що є більш комфортним і відповідає вимогам сьогодення. Для першокласників придбано нові одномісні парти, дидактичні посібники, комп’ютерну техніку. Для шкіл нашого району державою було виділено 542 тис. гривень, співфінансування з місцевого бюджету склало 54 тис. гривень.
Разом з тим, як сказав Юрій Миколайович, на 2019 рік заплановано немало. Розроблено Перспективний план розвитку територій Немирівського району на 2019-2021 рр., який обговорено в територіальних громадах. Даний план передбачає будівництво 29 водогонів, реконструкцію 17 мереж зовнішнього освітлення, ремонт 18 доріг 12 шкіл, 3 клубів, реконструкцію та ремонт 3 об’єктів галузі медицини, будівництво 4 фотогальванічних електростанцій. Але це далеко не повний перелік проектів, які потребують реалізації. Поряд із цим доведеться вирішувати ще низку питань, які можливо не завжди сплануєш заздалегідь. Саме тому усі заплановані заходи щодо розвитку територіальних громад регіону чітко виписані в Плані перспективного розвитку регіону на 2019-2021 роки, який і затверджено районною радою регіонального розвитку та сіл і селищ району.
Запитання до Валерія Коровія стосувалися виключно тих питань, які можна вирішити на місцевому рівні: ремонт дороги на село Обідне, облаштування автобусної зупинки біля Вищої Кропивни. Він доручив голові РДА взяти це під особливий контроль, пообіцяв свою всебічну допомогу. Щиро радіючи такій теплій зустрічі депутат Немирівської районної ради Валентина Павлунько навіть прочитала Валерію Вікторовичу власні вірші, заспівала пісню, на що той щиро сміючись сказав: «Народжуймо дітей, пишім вірші, співаймо, натхненно працюймо, віримо у краще завтра і у нас справді буде все гаразд».