Три роки на теренах Вінниччини розвивається Барська ОТГ. Громада має стратегію розбудови та виконує нові повноваження у сфері освіти, медицини, культури, має ряд комунальних господарств та бюджетоутворюючих підприємств. Поряд із м. Бар розташовані сс. Іванівці, Лука-Барська, Балки та Гармаки. Свого часу, населені пункти не виявили зацікавленості у процесах об’єднання громад та демографічні показники безапеляційно вказують на негативні тенденції майбутнього територій. Відтак, мешканці сіл все частіше опікуються питаннями свого майбутнього. На запрошення сільського голови с.Лука-Барська відбулась зустріч експертів Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування та Барської ОТГ з жителями сіл Барського району. Півсотні жителі навколишніх сіл зібрались у приміщенні ЗОШ с.Лука-Барська , щоб обговорити питання децентралізації, перспективи приєднання та отримати відповіді від експертів.
«Сьогодні ми зібралися на зустріч з фахівцями для того, щоб дізнатися про наші перспективи у складі району та ОТГ, порівняти переваги та недоліки, поспілкуватися, обговорити питання, що хвилюють кожного. Процес об’єднання – це добровільний процес, але варто подумати, що ми можемо залишитись осторонь розвитку, а відтак – на часі прийняття рішення, щоб скористатись новими можливостями. Ми маємо все зважити, обговорити зі своїми родинами, близькими, скласти свою думку і провести громадські слухання, що будуть відображати волю громади на добровільних засадах», - зазначила на початку обговорення Ірина Мельник, сільський голова с.Лука-Барська.
Євген Шаповалов, радник Вінницького ЦРМС розповів присутнім про головні тенденції процесу об’єднання громад в Україні та на Вінниччині.
«Останнім часом процес об’єднання, приєднання громад в області активізувався. Люди цікавляться, адже час іде. Каталізатором став і новий перспективний план формування територій громад Вінниччини, що був погоджений відповідними комісіями Вінницької ОДА та обласної ради. Головний чинник, який потрібно врахувати, це демографія, адже на сьогодні кількість населення, що проживає у сільській місцевості зменшується, невпинно продовжуються процеси урбанізації, населення виїжджає до міста. Тому, об’єднатися, стати сильнішими - оптимальний вихід для збереження сталого розвитку сільської території. Процес децентралізації продовжиться незалежно від виборів, реформа місцевого самоврядування буде розвиватись. Крім того, варто зазначити, що Уряд вніс законодавчу ініціативу про підтримку ОТГ на протязі п’яти років після створення. Це означає гарантії від держави щодо фінансування інфраструктурних проектів на розвиток новостворених громад, а це важливий стимул до об’єднання», - зауважив експерт під час зустрічі.
В ході обговорення Артур Цицюрський, голова Барської міської ради, поділився досвідом господарювання в нових умовах на прикладі Барської ОТГ та підкреслив, що у справі об’єднання важливо не зволікати, адже це можливості для відбудови території та підтримка на державному рівні.
«Основні надходження до бюджету ОТГ – це ПДФО, у нас цей показник складає майже 62%, тому важливо нарощувати інвестиції, стимулювати підприємництво, виводити зарплати з «тіні» та проводити інвентаризацію земель. У ваших населених пунктах є землі, фермери, а відтак – є перспективи для інвестора. Потрібно бути відразу відповідальними і не втрачати можливості свого майбутнього. Барська ОТГ має багато напрацювань у сфері освіти, культури, сільгоспвиробництва і ми бачимо тільки позитив від об’єднання», - пояснив Артур Цицюрський під час обговорення.
Учасники зустрічі жваво цікавились питаннями соціального захисту, адже більшість населення сіл складають люди похилого віку. Окремі запитання стосувались сприяння держави у законодавчому полі.
«У 2015 році акцизний податок за законом спрямовувався до бюджетів громад, а зараз вже надходить на центральний рівень і з цих грошей формується Дорожній фонд. Так, це потрібно, адже дорожня інфраструктура потребує ремонтів, але ж потрібні гарантії, що решта обіцянок буде виконана. Мова йде і про ПДФО, це робочі місця і ці питання мають бути прораховані», - зауважив в ході обговорення Олександр Чмих, сільський голова с.Балки Барського району.
«Децентралізація - це, в першу чергу, процес, що передбачає вирівнювання якості життя у всіх населених пунктах. Бідніші села підтримуються за рахунок субвенцій, коштів на інфраструктуру, а це реальні гроші. Інвестор прийде до господаря, громада повинна вчитися заробляти, потрібно мати план, стратегію, у вас є ці можливості і ними потрібно скористатись», - підкреслив Євген Шаповалов на завершення зустрічі.
Інформаційна сесія з питань приєднання сіл району до Барської ОТГ пройшла на позитиві. Мешканці населених пунктів отримали вичерпні відповіді на свої запитання, подискутували та найближчим часом сподіваються на громадські слухання стосовно участі в процесі об’єднання громад на Вінниччині.
Захід пройшов за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.