Сьогодні, 19 лютого, у приміщенні Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференція щодо вирішення проблеми заборгованості по заробітній платі та виконання аліментних зобов’язань у рамках дії Закону «Чужих дітей не буває».
У заході взяли участь: начальник Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Юрій Круголь, начальник управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Вінницькій області Андрій Сусков.
Під час прес-конференції Юрій Круголь поінформував присутніх про реалізацію реформ, ініційованих Міністерством юстиції України. Зокрема, на сьогодні значна увага приділена подоланню заборгованості по заробітній платі, а також виконанню аліментних зобов’язань.
У свою чергу, Андрій Сусков озвучив статистичні дані щодо стягнення боргів по заробітній платі в області. За його словами, у 2018 році на території Вінницької області перебувало на виконанні 642 виконавчих документа на 7 486 000 грн. Загалом, минулого року державна виконавча служба в області стягнула заборгованості по зарплаті на суму понад 5,5 млн.грн. Під час зустрічі посадовець також ознайомив присутніх з переліком найбільших боржників по заробітній платі в області.
На сьогодні одним із найбільш актуальних питань загальнодержавного рівня є забезпечення належного виконання аліментних зобов’язань, посилення відповідальності злісних неплатників аліментів.
«2018 рік дійсно став роком захисту прав дітей на належне утримання. Так, було прийнято два пакети законів «Чужих дітей не буває». Завдяки першому пакету законів Міністерством юстиції України відкрито реєстр боржників- платників аліментів, так звану «дошку ганьби», що, в свою чергу, позбавляє боржника можливості реєстрації та перереєстрації майна. Крім цього, такий боржник позбавлений права відкриття рахунку в банку», - зауважив Андрій Сусков.
Також посадовець поінформував про ключові особливості застосування санкцій до боржників за пакетами законів «Чужих дітей не буває». Зокрема, відповідно до першого пакету законів таким боржникам забороняється виїзд за кордон, а також право на керування транспортними засобами, право на полювання і право на користування зброєю. За словами Андрія Сускова, особливим методом впливу на боржника є притягнення особи до адміністративної відповідальності шляхом застосування суспільно корисних робіт, з яких вираховуються кошти на погашення аліментної заборгованості особи.
Другим пакетом законів «Чужих дітей не буває» було запроваджено нові обмеження та додаткові штрафи за аліментну заборгованість в розмірі від 10 до 50%, залежно від терміну несплати особою аліментів. Також у рамках чинного законодавства було збільшено мінімальний розмір аліментів. Відповідно до другого пакету законів, обсяг суспільно корисних робіт для боржників за аліментами збільшився з 240 до 460 годин. Крім цього, чинне законодавство передбачає не лише адміністративну, а й кримінальну відповідальність за ухилення від виконання суспільно корисних робіт.
За інформацією Головного територіального управління, в органах державної виконавчої служби протягом 2018 року на виконанні перебувало 27861 виконавчих документів, завершено – 5877. Крім цього, минулого року винесено 6382 постанови про встановлення боржнику відповідних обмежень.
З 910 направлених до суду протоколів задоволено 362. З них: 38 боржників ухиляються від виконання суспільно корисних робіт, 88 осіб приступили до виконання постанов та 173 боржники вже виконали рішення суду про застосування до них суспільно корисних робіт (на рахунки відділів надійшло 287 005 грн. від виконання боржниками постанов про суспільно корисні роботи).
У 2018 році стягнуто 109 777 831 грн, у тому числі у зв’язку із застосуванням до боржника заходів, передбачених частинами 9,12 Ст.71 Закону – 32 725 055 грн. Так, протягом минулого року на користь 7444 дітей в області стягнуто вдвічі більше аліментів, ніж у 2017-му.
Протягом минулого року державними виконавцями області надіслано до суду 448 подань про оголошення боржника у розшук, з них задоволено – 339.
Стосовно поточної ситуації, станом на 14 лютого 2019 року на виконанні перебуває 22 470 виконавчих документів. Винесено 5 320 постанов про встановлення боржнику тимчасових обмежень.
Загалом, станом на 14 лютого поточного року стягнуто 14 209 409 грн. аліментів на користь 7 444 дітей області.
Під час прес-конференції начальник Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Юрій Круголь підкреслив, що пакети законів «Чужих дітей не буває» є реальним важелем впливу на осіб, які мають аліментну заборгованість. За словами посадовця, за показниками подолання заборгованості по заробітній платі та аліментах Вінниччина входить до списку лідерів на всеукраїнському рівні. «Варто зазначити, що за кожною цифрою стоїть доля людини. Тож завдяки реалізації цих реформ ми отримали більше можливостей для вирішення соціальних проблем. Хотів би звернути увагу на те, що питання заборгованості заробітної плати та належне відшкодування аліментів знаходяться на постійному контролі Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області», - зауважив Юрій Круголь.