Сучасні підходи у розвитку культури територіальних громад вивчали представники ОТГ Вінниччини під час семінару, який пройшов у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування, що створений за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.
До участі в обговоренні культурного потенціалу громад, механізмів співпраці та реалізації креативних проектів були запрошені працівники закладів культури, молоді, освіти громад області, а також Павло Третьяков – представник Українського Центру культурних досліджень, Матильда Салаєвська – експерт з розвитку просторових інсталяцій і дизайну - Республіка Польща, радник з регіонального розвитку Вінницького ЦРМС – Юрій Войціцький.
До учасників семінару звернулась Агеншка Гуральска – Віце-консул, другий секретар Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці.
«У Польщі культурні проекти дуже добре працюють із місцевим самоврядуванням, з митцями, громадами. Цей досвід може стати корисним для громад України і відізветься новими ідеями на територіях ОТГ», - зазначила під час вітального виступу Агнешка Гуральска та побажала присутнім плідної роботи.
Представників ОТГ привітав Олег Левченко – директор Вінницького ЦРМС. У своєму виступі він наголосив, що культурний простір – це не тільки мистецтво, а великий пласт історії, який має потенціал для створення додаткової вартості , нових робочих місць і розвитку територій ОТГ.
Про креативні індустрії, як складову розвитку ОТГ розповів Павло Третьяков – представник Українського Центру культурних досліджень.
«Коли ми кажемо слово культура, кожен розуміє певний напрямок мистецтва, але культура – це широке поняття, яке передбачає два основні напрямки. В першу чергу, це система цінностей, яка ідентифікує нас, а по-друге - це сфера економіки. Адже за даними офіційної статистики 4,7% ВВП нашої країни складає галузь культури. Ми повинні пам’ятати, світ змінюється, переходить на креативну економіку. Це стосується і сфери культури та мистецтва. Сьогодні ідея йде попереду, а потім – гроші, адже коли є гарна ідея – гроші знайдуться і, навпаки, недолугий проект – це марно витрачені кошти і час. Завдяки децентралізації заклади культури почали передаватись в управління на місця. Громади можуть реалізувати креативні ідеї і відроджувати території. Український Центр культурних досліджень надає допомогу з налагодження комунікацій та співпраці ОТГ із державними та благодійними інституціями, але важлива ініціатива від громад», - зазначив під час виступу Павло Третьяков.
Він запросив представників ОТГ активно користуватись сайтами Міністерства культури, Українського культурного фонду, Центру культурних досліджень та Українського інститутут книги , які надають інформацію з усіх напрямів підтримки культурних проектів громад.
Матильда Салаєвська – фахівець з просторового дизайну Республіки Польща ознайомила учасників зустрічі із польським досвідом реалізації культурних проектів та співпраці громад.
«Органи місцевого самоврядування Польщі працюють із митцями, волонтерськими організаціями та втілюють проекти у сфері туризму, мистецтва, екології. Співпраця базується на партисипації. Інтерактивні ідеї широко обговорюються з представниками спільнот, громадою , щоб зробити саме те, що потрібно людям. У просторовому моделюванні будівель, приміщень, територій ми використовуємо недорогі матеріали, продукти вжитку і таким чином залучаємо людей до охорони довкілля», - пояснила Матильда Салаєвська та презентувала представникам ОТГ Вінниччини цікаві ідеї з розвитку культурного простору.
Під час семінару учасники поділились своїми ідеями та проектами, а також отримали відповіді на запитання від експертів.
«Брацлав є історично поліетнічним і більшість наших проектів стосується розвитку культури національних меншин, які живуть на території громади. У нас є архітектурна пам’ятка початку XX ст., старовинний будинок Шойхета, який потребує ремонту та відродження. Громада підтримує створення у будинку молодіжного культурного центру із сучасним креативним простором. Ми написали проект і будемо брати участь у 16 обласному конкурсі проектів розвитку, а також спробуємо залучити кошти Українського культурного фонду для реалізації ідеї», - поділилась планами з розвитку Вероніка Мельник, спеціаліст відділу культури і туризму Брацлавської селищної ОТГ.
На завершення семінару представники громад ознайомились із досвідом реалізації культурних проектів на території Вінниччини, зокрема – « Відродження барської кераміки», проекту , що успішно реалізується за кошти громади та Українського культурного фонду у Барській ОТГ.