Сьогодні, 4 березня, в рамках проекту «Joint Organization to Unite Rural Networks of Entrepreneurial Youth – JOURNEY» («Спільні зусилля з об’єднання мереж підприємницької молоді із сільської місцевості»), що співфінансується програмою Європейського Союзу ERASMUS+, пройшла стартова зустріч, під час якої відбулась офіційна презентація проекту для представників влади, бізнесу, державного сектору, громадськості та потенційно зацікавлених сторін – молоді з сільської місцевості.
Захід відбувся у конференц-залі Арт-Галереї «ІнтерШик».
У зустрічі взяли участь: перший заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Гижко, голова обласної Ради Анатолій Олійник, а також представники Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, яка виступає координатором проекту.
Під час заходу також були присутні представники партнерських організацій, таких як: Департамент промоції та міжнародних зв’язків Маршалківської управи Лодзинського воєводства (Лодзь, Польща), «FORMA.Azione» srl (Перуджа, Італія), Департамент закордонних справ та міжнародних проектів міської ради Кутаїсі та громадська організація «Local Democracy Agency» (Кутаїсі, Грузія), громадська організація «Ganja European Youth Capital 2016 Public Union» (Ганджа, Азербайджан), а також «ALDA» - Асоціація агенцій місцевої демократії (Страсбург, Франція).
Ключовою метою проекту є зниження рівня безробіття та сприяння розвитку підприємницького потенціалу сільської молоді в країнах Східного партнерства.
Звертаючись до присутніх, Андрій Гижко акцентував увагу на важливому значенні реалізації проекту, особливо з урахуванням загальних тенденцій демографічної ситуації в Україні та на Вінниччині зокрема.
«Варто сказати, що протягом 27 років незалежності в Україні кардинально змінилась демографічна ситуація. Якщо у 1991 році 54% населення області проживали у сільській місцевості, то сьогодні навпаки - 56% громадян проживають у місті Вінниці та в інших містах регіону. І лише 44% мешкають у селах. Це свідчить про те, що наразі однією із найбільш поширених демографічних проблем є старіння населення, особливо у сільській місцевості. Переважна більшість молодих людей, які залишаються у селах, мають професійно-технічну або вищу освіту. Якщо проаналізувати ситуацію не лише за освітніми, а й за віковими параметрами населення, то, зазвичай, молодь до 28 років – це 35% тих осіб, які отримали статус безробітного. І серед них 80% - молоді люди з вищою освітою, які не можуть реалізувати себе у сільській місцевості. Тому в рамках цього проекту вивчатимуть досвід самозайнятості, самореалізації молоді у п’яти європейських країнах. Варто сказати, що ми готові підтримувати такі ідеї не лише в рамках проекту, адже на сьогодні також закладено кошти в обласному бюджеті на підтримку конкурсу стартапів. На мою думку, ці проекти мають спільні цілі. Зокрема, шляхом проведення конкурсу стартапів ми підтримуємо сільську молодь з нестандартними ідеями та підходами до самореалізації», - зауважив Андрій Гижко.
Під час зустрічі голова обласної Ради Анатолій Олійник зазначив, що втілення проекту «JOURNEY», що триватиме протягом 23 місяців, має особливо важливе значення для молоді Вінниччини. «У рамках проекту «JOURNEY», країни Східного партнерства, включаючи Україну, вивчатимуть досвід самозайнятості населення у Польщі, Франції, Італії та в інших державах, які стали його учасниками. Проект також передбачає створення Клубу молодих підприємців та спільної веб-платформи для напрацювання спільних ідей та підходів з метою вирішення питання щодо самозайнятості населення, адже проблема безробіття у сільській місцевості є глобальною», - підкреслив Анатолій Олійник.
Цільовою групою проекту є молодь віком від 18 до 30 років, а також фахівці, що працюють з молоддю - майбутні ментори, що проживають у Вінницькій області, Ганджабасарі (Азербайджан), регіоні Імеретія (Грузія).
Проект надасть можливість фахівцям, які працюють з молоддю з України, Азербайджану та Грузії набути навичок менторства, а також знань, методів та інструментів задля підтримки сільської молоді та молодих підприємців. Крім цього, сприяння підприємницькій освіті та забезпечення менторів і молоді необхідними інструментами для розвитку підприємницьких навичок також відбуватиметься шляхом он-лайн навчання, обміну досвідом та кращими практиками.
Особливо важливим є те, що для учасників проекту передбачено вивчення досвіду Європейського Союзу у форматі діалогу між молоддю з сільської місцевості, що проживають країнах ЄС та в країнах Східного партнерства.
Відтак, залучені: 21 ментор, які беруть участь у навчанні в Італії та Польщі (по 7 осіб з України, Азербайджану та Грузії); 21 особа, що беруть участь в молодіжних обмінах в Італії та Польщі (по 7 осіб з України, Азербайджану і Грузії).
Бюджет проекту становить 164 252,83 євро.
Під час зустрічі Андрій Гижко також акцентував увагу на необхідності використання нових підходів для самореалізації молоді: «Я переконаний, що реалізація цього проекту стане дуже успішною. На сьогодні кількість молодих людей, які навчаються у вищих навчальних закладах збільшується, але досить часто постає питання про створення нових можливостей для самореалізації молоді. Минулого року у місті Вінниці було створено 3000 нових робочих місць у галузі промислового виробництва. Також потужні інвестиції залучено до таких міст як Немирів, Жмеринка, Козятин. Тож на сьогодні йдеться саме про міста. Натомість, у сільській місцевості протягом двадцяти років кількість працівників галузі сільського господарства скоротилася втричі. Це також обумовлено технічною модернізацією, адже на сьогодні одиниця сучасної техніки для обробки ґрунту замінює 12 одиниць старого зразка. Відтак, кількість працівників галузі також скорочується. Саме тому необхідні нестандартні підходи та нові ідеї для того, щоб молодь також могла реалізувати себе у сільській місцевості. Я вдячний цьому проекту та міжнародним партнерам, адже ми можемо вивчити досвід як пострадянських країн, так і країн Європейського Союзу».
У свою чергу, керівник Секретаріату Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Віктор Вікалюк зауважив: «Даний захід є вкрай важливим для нашого регіону, адже на сьогодні актуальним для Вінниччини є розв’язання питань щодо самозайнятості населення у сільській місцевості. Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування об’єднує 508 територіальних громад, в яких проживає 1 360 000 осіб від загальної кількості населення області. Молодь становить понад 35% від зазначеної кількості. Дуже важливо,щоб молоді люди, які проживають у сільській місцевості, знаходили інші види зайнятості для самореалізації».
Під час зустрічі керівник проекту «JOURNEY» Ольга Олійник розповіла присутнім про ключову мету і завдання проекту, особливості його реалізації. Крім участі фахівців та молоді України, Азербайджану та Грузії в менторській програмі, передбачено проходження тренінгових курсів у Польщі та в Італії, де учасники проекту зможуть підвищити свій рівень підприємницької освіти та ознайомляться з молодіжними ініціативами італійської та польської молоді, а також з прикладами успішного молодіжного підприємництва, соціального підприємництва, програмами підтримки молоді в країнах Європейського Союзу.
«Також одним із елементів реалізації проекту стане створення навчальної веб-платформи для он-лайн навчання чотирма мовами – українською, грузинською, азербайджанською та англійською. Зазначена платформа стане майданчиком для навчання та комунікації між учасниками проекту та менторами. Крім цього, у рамках проекту буде створено Клуб молодих підприємців, що буде взаємодіяти з владою та фахівцями, що працюють з молоддю. Він стане майданчиком для поширення досвіду, а також допоможе збільшити кількість залучених учасників із сільських територій після завершення проекту», - зауважила Ольга Олійник.
Під час зустрічі члени іноземної делегації виступили з презентаціями про роботу організацій – партнерів проекту «JOURNEY».