Про це сьогодні, 11 березня, розповіла начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Тетяна Дорош, презентуючи «Карту пріоритетів» структурного підрозділу ОДА.
Під час доповіді очільниця служби приділила значну увагу реалізації механізмів забезпечення прав дитячого населення. За словами Тетяни Дорош, наразі в області проживає 288 797 дітей.
Одним із найбільш важливих напрямків роботи профільної служби є профілактика соціального сирітства в умовах деінституалізації інтернатних закладів. За підсумками 2018 року, 119 дітей області повернені із закладів інституційного догляду в біологічні родини. Також у результаті проведеної роботи, 1050 дітей Вінниччини залишились на вихованні в біологічних родинах.
За інформацією структурного підрозділу ОДА, 321 дитину знято з обліку, у зв’язку із припиненням підстав їх перебування у складних життєвих обставинах. Крім цього, протягом 2018 року жодну дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування, не направлено до інституційних закладів. Між іншим, на даний час у закладах інституційного догляду проживають 99 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На сьогодні значна увага приділяється координаційній роботі з питань попередження насильства та інших негативних проявів щодо дітей. За словами Тетяни Дорош, протягом 2018 року вжито індивідуальні заходи соціального захисту та взято на облік 49 дітей з підстав жорстокого поводження. Також в області розпочато роботу з дітьми-кривдниками та дітьми з девіантною поведінкою з метою недопущення скоєння ними правопорушень. 37 дітей пройшли реабілітацію в обласних центрах соціально-психологічної реабілітації дітей. Крім цього, розповсюджено інформаційно-просвітницькі матеріали для навчальних закладів з питань протидії насильству.
У минулому році також розпочато системну роботу за дотриманням норм законодавства щодо надання статусу дітям, постраждалим внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Так, відповідний статус встановлено 33 дітям на підставі психологічного насильства в результаті перебування в зоні проведення ООС / АТО. За словами Тетяни Дорош, на сьогодні в області проживають 2363 дитини, які перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи.
Одним із пріоритетних напрямків роботи служби у справах дітей ОДА залишається реалізація прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуватись у сімейному оточенні. Наразі в області функціонує 57 дитячих будинків сімейного типу, а також наявні 135 прийомних сімей, де виховується 640 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2018 році в області було створено ще 2 дитячих будинки сімейного типу, з’явилися 11 прийомних сімей.
За інформацією структурного підрозділу ОДА, протягом минулого року до ДБСТ та прийомних сімей влаштовано 74 дитини-сироти, а також дітей, позбавлених батьківського піклування. Загалом, на Вінниччині 1234 опікуна та піклувальника виховують 1665 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На сьогодні захист житлових і майнових прав дітей області залишається пріоритетним завданням в області. Так, протягом 2018 року було використано 17,3 млн. грн. субвенції з державного бюджету на придбання житла для дітей-сиріт та осіб з їх числа. За словами Тетяни Дорош, на Вінниччині було придбано 33 об’єкта (квартири і будинки) для 42 дітей-сиріт та осіб з їх числа. Також придбано приміщення трьох дитячих будинків сімейного типу, куди може бути влаштовано до 30 дітей, залишених без батьківської опіки.
Презентуючи «Карту пріоритетів» служби у справах дітей ОДА, Тетяна Дорош поінформувала про діяльність Вінницького та Жмеринського центрів соціально-психологічної реабілітації дітей.
Протягом року 137 дітей, що залишились без батьківської опіки, пройшли реабілітацію, соціальну адаптацію, а також отримали правові знання та фізичне загартування у вищезазначених закладах. Крім цього, 99% вихованців з числа тих, що вибули, влаштовано до сімейних форм виховання.
Також на сьогодні значна увага приділена зміцненню матеріально-технічної бази центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. Зокрема, у 2018 році у Вінницькому центрі на суму 204,4 тис. грн проведено поточний ремонт спальних кімнат, ремонт системи опалення, придбання необхідних меблів та інвентаря. Також тут забезпечено ремонт мережі електро- та водопостачання на суму 34 тис. грн. Крім цього, проведено капітальний ремонт даху і фасадів, споруджено добудову.
На поточний ремонт приміщень, облаштування території та поновлення велопарку в Жмеринському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей було залучено 104,2 тис. грн. На придбання меблів та іншого необхідного обладнання у зазначеному центрі використано майже 148 тис. грн.
Забезпечення ефективної діяльності закладів соціально-психологічної реабілітації дітей, захист житлових і майнових прав дитячого населення області, а також реалізація прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуватись у сімейному оточенні залишаються пріоритетними напрямки роботи профільної служби.
За словами Тетяни Дорош, на Вінниччині триватиме проведення координаційної роботи з питань попередження насильства та інших негативних проявів щодо дітей, забезпечення контролю за наданням статусу дітям, постраждалим від воєнних дій і збройних конфліктів.