Інститут громадських радників в Україні почали запроваджувати 2017-го року, саме тоді навчання завершили 22 громадські радники першої хвилі набору.
Вінниччина одна з областей, де провадять свою діяльність перші параюристи. Наразі 68 громадських радників діють в 14 областях України. На Вінниччині - у м.Ладижин та с.Каришків.
Втім, термін подачі заявок для навчання тривають. Для жителів Вінницької, Сумської, Київської, Чернігівської, Житомирської, Хмельницької областей — заявки приймаються до 26 березня 2019 року.
Хто ж такі громадські радники?
Громадські радники – звичайні члени громад, які мають авторитет і певні знання щодо правових механізмів. Громадські радники не є власне юристами і не мають юридичної освіти, але мають деякі якості:
– базові знання про право та правову систему;
– є членами громади або входять до організацій, які працюють з громадами;
– мають навички та базові знання про альтернативні способи вирішення спорів (медіація, переговори та інші);
– здатні передавати ідеї та інформацію громаді, використовуючи інтерактивні методи;
– можуть мати робочі стосунки з місцевої владою та організаціями, які надають послуги;
– мають навички, які дозволяють організувати громаду, що може бути використано для посилення її здатності самостійно вирішувати в майбутньому власні системні проблеми.
Громадські радники безпосередньо взаємодіють із населенням – здійснюють "первинну" юридичну консультацію громадян, які не мають змоги звернутися за отриманням правової допомоги до професійних юристів.
Громадські радники відповідають за:
– визначення правової проблеми;
– інформування осіб про можливі правові заходи для вирішення проблеми;
– подальше направлення до професійних юристів.
Ініціатива побудови мережі громадських радників та їх відповідне навчання впроваджується в Україні Міжнародним фондом «Відродження» спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги, Мережею правового розвитку та ВБО «Українська фундація правової допомоги».
Корисність діяльності громадських радників полягає у тому, що вони перші, хто зможе визначити правові проблеми, які турбують жителів громади. Що більше громадських радників буде провадити свою діяльність, то більше громад буде почуто. Зокрема, це допоможе Міністерству юстиції України дізнатись, у яких сферах права громади є найменш обізнаними, і дозолить формувати державну політику у сфері доступу до правосуддя із врахуванням відповідних потреб.
Як стати громадським радником?
Для цього необхідно подати свою кандидатуру під час проведення конкурсу та пройти відбір.
Громадськими радниками можуть бути:
- Представник будь якої професії, якщо в нього є можливість навчатись та бажання реалізовувати себе в громаді;
- Студенти юридичних факультетів, які навчаються в обласних центрах, але час від часу, повертаються до своїх громад, де можуть надавати консультації;
- Соціальні працівники та волонтери;
- Кожен активний громадянин України, який відчуває бажання творити позитивні зміни у суспільстві, здатен вчитися та навчати, а також якісно спілкуватись з мешканцями своїх громад;
- Представники органів місцевого самоврядування чи виконавчої влади;
- Представники сервісних організацій;
Так, для зацікавлених осіб, які проходять попередній відбір, проводять навчальні курси з основ прав людини, адвокації та комунікації, практик ефективного діалогу тощо. За результатами навчання учасники отримують свідоцтво.
Основними мотивами навчання в кандидатів є допомога людям, коли вони її потребують, вирішення гострих проблем власних громад та саморозвиток.
Що слід вирішити громадським радникам?
- Допомогти у базових проблемах;
- Посилити правові можливості населення;
- Скеровувати людей брати на себе відповідальність, вирішувати проблеми правовим шляхом та займати активну життєву позицію;
- Стати об’єднуючою ланкою між місцевою владою, громадою, державними адміністраціями;
- Просувати пріоритети розвитку громади.
Варто зазначити, що діяльність громадських радників є безоплатною, це є, по суті, "правове волонтерство", однак це не означає, що правова допомога, яка надається безоплатно, не може бути якісною. Проте, важливим є те, що під час своєї діяльності набувають авторитету та популярності у своїй громаді, просувають позитивні зміни в ній, адже володіють знаннями, є джерелом достовірної інформації та дієвих контактів, здатні пояснити можливі наслідки дій людини, спираючись на отриману систему знань та широкий світогляд.
Складовою "первинної" юридичної консультації громадських радників є, у разі необхідності, спрямування громадян до фахових юристів за отриманням професійної консультації.
Що можуть громадські радники?
- Розуміють правові проблеми і знають куди пере направити;
- Можуть порадити алгоритм дії в тому чи іншому питанні;
- Знають як працює система правосуддя;
- Розуміють до якої інституції необхідно звернутись людям;
Що НЕ можуть громадські радники?
- Не вирішують складних юридичних питань;
- Не надають консультацій;
- Не представляють інтереси клієнтів в судах;
- Не професійні юристи;
- Не мають правової освіти
Отже, громадські радники можуть ініціювати та реалізовувати позитивні зміни в своїх містах і селах та отримати підтримку від держави та громади.
Сьогодні стати громадським радником може кожен активний громадянин України, який відчуває бажання творити позитивні зміни у суспільстві, здатен вчитися та навчати, а також якісно спілкуватись з мешканцями своїх громад.
За додатковою інформацією звертайтеся на електронну адресу