Сьогодні, 19 квітня, учні та вчителі Соколівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Крижопільського району, громадськість села Соколівка вшанували пам'ять земляка, командира полку Дієвої Армії УНР Федора Нікітіна.
Втім, не лише про цю особистість як визначного воїна дізналися школярі, адже їхній увазі була представлена надзвичайно цікава лекція-історичний екскурс із циклу «Жива історія», яку підготували учасники клубу «Вінницьке історичне товариство» та міського КП «Центр історії Вінниці», який очолює відомий історик та дослідник Олександр Федоришен.
Учасники клубу наочно розповіли про історичні військові баталії періоду Української революції, продемонструвавши аматорський дослідницький короткометражний фільм, створений у співавторстві із учнями однієї з вінницьких шкіл; про військове вбрання тих часів, озброєння та військову службу, продемонстрували зразки озброєння та військового устаткування, до речі, більшість з якого є оригінальними екземплярами.
Діти зі щирим захопленням дивились й слухали цікаві розповіді та дослідницькі презентації, висновки від перегляду яких, сподіваємось, закарбуються в їхній пам`яті як свідчення героїчного минулого українських вояків.
«Реконструкція історичних подій має особливо важливе значення, адже змістовне заглиблення в історію дає можливість дізнаватися про події, які протягом тривалого часу замовчувались. Зокрема, події Української революції 1917 – 1921 років, численні сторінки якої все ще залишаються невідомими для сучасного покоління», – зазначив голова Крижопільської райдержадміністрації Валентин Панчук.
«Поділля – одна із колисок Української Революції. Сьогоднішній «урок живої історії» присвячений незламному війську Першої Республіки. Соколівка подарувала величезну кількість уродженців-вояків Армії Української Народної Республіки, які потім мали свій досить складний, тернистий шлях. Хай ця невелика сторінка подільської історії, історії про нашу боротьбу, стане уроком нам, теперішнім українцям. Уроком пам’яті і уроком вивчених помилок, які ми в жодному разі не маємо права повторювати», – наголосив Олександр Федоришен.
Апогеєм лекції стала виставка бойової техніки від «Центру історії Вінниці» - його учасники доставили до Соколівки справжній броньований автомобіль, артилерійську гармату та знаменитий кулемет «Максим». Цю зброю ототожнюють з військовими кампаніями тих часів.
За словами організаторів, подібні «живі уроки» проведуть по всіх 45 опорних школах області. Там також презентують виставку «100 років боротьби: Українська революція 1917-1921».
Ну і, звісно, на честь вояків Армії УНР пролунала урочиста сальва, яка символізувала собою єдність думок та прагнень двох поколінь, єдність історії і сучасності, прагнень нинішніх молодих українців берегти міць країни, пам`ять про те, що 100 років тому саме за єдність України віддали своє життя такі ж молоді українці, мріючи про вільну квітучу державу.