Сьогодні, 23 травня, в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА у режимі відео конференції за ініціативи Уряду відбулася експертна зустріч за участю представників Департаменту фінансів облдержадміністрації та громадськості. Предметом обговорення став розвиток Державного веб-порталу «Бюджет для громадян» у 2019 році.
Модераторами студії СКМУ стали керівник у сфері надання інформації державної установи «Відкриті публічні фінанси», яка входить до відомства Міністерства фінансів України Людмила Кучерук та експерт громадської організації «Центр Єйдос» Володимир Тарнай.
У Вінницькій студії участь в обговоренні взяли: Ігор Цехановський - начальник управління фінансового, інформаційного та господарсько-організаційного забезпечення – головний бухгалтер Департаменту фінансів облдержадміністрації, Віктор Квят – начальник управління фінансів соціально-культурної сфери та місцевих органів влади Департаменту, Олександр Слободянюк – голова громадської організації «ЕкоВінЕнерго», член громадської ради при облдержадміністрації
Як зазначила Людмила Кучерук, у зв’язку з реформуванням сфери публічних фінансів в Україні, Міністерство фінансів розпочало роботу з відкриття даних про бюджетні витрати і прийняли рішення у 2018 році відкрити Державний веб-портал «Бюджет для громадян» (Open Budget), який призначений для інформування широкого кола громадськості в доступній формі про основні цілі, завдання та пріоритетні напрямки бюджетної політики. Веб-портал спрямований показати індикатори бюджетного процесу на всіх стадіях: планування, виконання та аналізу. Усі дані представлені у зручному форматі – з графіками, а також є окремий розділ «Бюджетна грамотність» задля пояснення економічної термінології та структури бюджетного процесу в Україні.
За словами Людмили Кучерук, у цьому році уперше в історії України офіційно стали відкритими усі місцеві бюджети. Міністерство фінансів надало дані по 9603 локальних бюджетах для оприлюднення на порталі. Така інформація дала можливість громадянам контролювати використання бюджетних коштів як на рівні своєї області, так і на рівні села, селища. На порталі відкрито розділ «Державні фонди» з інформацією про доходи та видатки цільових фондів, а також відкрили розділ «Державний борг».
Система візуалізації «Відкритий бюджет» була представлена на прикладі Вінницького дошкільного навчального закладу «Веселка», як одного із перспективно діючого веб-порталу. Також відзначили, що на Вінниччині активно розпочали втілювати функціонуванні сайту «Відкритий бюджет».
Під час обговорення начальник управління фінансового, інформаційного та господарсько-організаційного забезпечення – головний бухгалтер Департаменту фінансів Вінницької обласної державної адміністрації Ігор Цехановський зауважив: «Існування порталу Edata і Open Budget потребує об’єднання з інформацією, яка циркулює в державних інституціях» Також, за словами посадовця, частину публічних даних розпорядники публічних коштів вносять вручну і це створює ефект відсутності цілісності інформації. «Друге питання. Є серйозні недоліки в поточній методології програми цільового методу, за яку відповідає Міністерство фінансів. У зв’язку із цим, широкі кола громадськості не цікавляться показниками бюджетних програм, оскільки там закладені внутрішні протиріччя і вони занадто подроблені» - відзначив Ігор Цехановський. Також він запропонував зосередити увагу на приведенні у відповідність бюджетних програм, беручи до уваги закордонну практику цільового методу. А саме: відомчими наказами Мінфіна скоротити кількість бюджетних програм та розробити спрощені та цікаві для громадськості показники виконання.
Переглянути сьогоднішню зустріч можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=bHUzw5Scqm8
Нагадаємо, що Урядом ініційовані щотижневі експертні онлайн-зустрічі у форматі прямого включення КМУ та областей з запрошенням у студії представників громадськості, експертів, органів влади та журналістів.