Сьогодні, 29 травня, в обласному молодіжному центрі «Квадрат» відбувся інформаційний семінар щодо впровадження системи НАССР як складової частини побудови системи безпеки та якості харчових продуктів.
НАССР (Hazard Analysis and Critical Control Point) – це система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок, що дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації та контролю зазначених факторів.
Для українських підприємств харчової промисловості необхідність впровадження системи НАССР передбачена чинним законодавством. Зокрема, у п.2 Ст.20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» йдеться про те, що оператори ринку зобов’язані «розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), а також забезпечувати належну підготовку з питань застосування постійно діючих процедур, що базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, осіб, які є відповідальними за ці процедури, під час виробництва та обігу харчових продуктів».
Під час зустрічі з учасниками семінару перший заступник голови ОДА Андрій Гижко акцентував увагу присутніх на імплементації в Україні міжнародної системи контролю безпеки та якості харчових продуктів, що також надає можливість підвищити рівень конкурентоздатності підприємств.
«Якщо проаналізувати офіційні статистичні дані, то наразі спостерігається позитивна тенденція підвищення рівня експорту товарів, що свідчить про зацікавленість у співпраці з боку інших країн, в тому числі й країн ЄС. Зокрема, у минулому році Вінниччина експортувала продукцію на суму 1 мільярд 600 мільйонів доларів, що майже втричі перевищує показники попередніх років. Це підтверджує те, що продукція, вироблена в області, користується попитом споживачів у багатьох країнах. Хотів би підкреслити, що на сьогодні країни ЄС займають третє місце в системі експорту продукції Вінницької області», - зауважив Андрій Гижко.
Посадовець також відмітив, що подальше впровадження системи НАССР є одним із пріоритетних напрямків, що реалізуються в Україні.
«НАССР – це, у першу чергу, безпечність та якість продукції на всіх етапах виробництва, а також її надходження до споживача. Варто підкреслити, що з 20 вересня поточного року міжнародна система має бути запроваджена не лише у виробників, а й на тих підприємствах, які займаються переробкою, транспортуванням, реалізацією продукції тощо», - підкреслив Андрій Гижко. Принципи НАССР для ринку харчових продуктів передбачають впровадження на всіх ланках українського ринку системи аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок. Робота проводитиметься у кілька етапів, залежно від виду діяльності та розміру підприємства.
Система НАССР, схвалена на міжнародному рівні, базується на ключових принципах, що визначають вимоги щодо ефективного контролю безпеки харчових продуктів. Йдеться не лише про аналіз небезпек, а й про визначення точок контролю та граничних параметрів для виробництва продукції, а також про впровадження коригувальних дій, розробку процедури перевірки з метою підвищення ефективності роботи системи тощо.
Варто підкреслити, що принцип «від лану до столу» є базовим для реформування державної системи безпечності харчових продуктів в Україні. Новий підхід включає вимоги, затверджені у Європейському Союзі з урахуванням принципів НАССР та моніторингу, відповідальності операторів ринку на всіх етапах виробництва та постачання продукції до кінцевого споживача.
Під час семінару начальник відділу безпечності харчових продуктів ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Андрій Салюк розповів присутнім про ключові аспекти продовольчої безпеки в умовах гармонізації українського законодавства з вимогами ЄС.
Учасники зустрічі також ознайомилися з визнаними стандартами харчової безпеки та доцільністю їх застосування,основними аспектами взаємодії в процедурах державного нагляду (контролю).
Захід організовано ВОГО «Спілка підприємців «СТІНА» за підтримки Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку ОДА, а також за підтримки ЄС та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.