За 6 місяців 2019 року лісівниками ДП «Могилів-Подільський лісгосп» проведено доглядів за лісовими культурами на площі 725 га при річному плані 420 га, а це 173 % виконаних робіт. Об’єми робіт чималі, проте лісівники справляються з нелегкою і відповідальною роботою. Адже головне завдання лісівників Вінниччини - залишити після себе державі високоякісні ліси - ліси майбутнього.
Для того, щоб саджанці основних лісоутворюючих порід гарно і швидко росли, за ними потрібно доглядати, особливо у перші 5 років, тобто до переведення у покриту лісом площу. У Могилів-Подільському лісгоспі лісовими культурами опікуються всі – від лісокультурниці, майстра лісу до головного лісничого і директора.
Догляди проводяться практично цілий рік. Але основний об’єм роботи припадає на квітень - жовтень.
«Знищуючи бур’яни, трав’янисту рослинність та поросль малоцінних порід шляхом прополювання, обкошування, обробітку міжрядь культиватором, лісівники створюють сприятливі умови для росту і розвитку лісових культур. Справа ця не така вже й проста, адже потрібно враховувати багато різних факторів при догляді за саджанцями, - зауважує головний лісничий ДП «Могилів-Подільський лісгосп» О. Хомич. - Забур’яненість є причиною незадовільного стану та загибелі лісових культур. Створення якісних лісових культур вимагає індивідуального підходу до кожної ділянки, поєднаного з фаховими знаннями та досвідом. Адже є випадки, коли трав’янисті рослини відіграють не лише негативну, а й позитивну роль: служать притіненням, виконують роль підгону для деревних порід у віці до 5 років, захищають від поїдання дикими тваринами тощо».
В основному догляди здійснюються механізованим способом: трактором з культиватором КЛБ 1,7 і мотокосами «STIHL». Під час проведення доглядів у міжряддях видаляється небажана рослинність, що заважає росту основних лісоутворюючих порід. За необхідності проводиться і ручне прополювання в рядку, особливо в перший рік зростання.
Особливо важливо проводити догляди за лісовими культурами на ділянках із багатими лісорослинними умовами, адже на таких ґрунтах проявляють свою активність другорядні швидкоростучі породи, які пригнічують ріст основних лісоутворюючих порід.
Ліс сам не виросте, він потребує постійних людських рук і людської уваги. Цю прописну істину добре розуміють члени учнівських лісництв області, які активно допомагають лісівникам доглядати за лісовими культурами.
І така спільна робота показує молодому поколінню важливість і складність лісівничої праці. Так, у Моївському лісництві (лісничий Стрілецький С.В.) у цьому році до прополювання лісових культур у базовому лісорозсаднику залучали членів учнівського лісництва Моївської ЗОШ-І-ІІІ ст. Ці ж діти навесні допомагали садити ліс.
Тому вихованці учнівських лісництв вже добре знають: не доглянеш вчасно лісові культури – не матимеш лісу майбутнього!