Як повідомили у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування, що створений за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, на Вінниччині створено ряд нових ОТГ, які тільки розпочинають свою діяльність у статусі окремих адміністративно-територіальних одиниць. Перед такими громадами стоять першочергові завдання, які дають поштовх до правильного запуску роботи всіх виконавчих органів. Адже на думку радників Центру, від перших кроків новостворених ОТГ залежить їх подальша успішна діяльність.
Фахівці Вінницького ЦРМС започаткували цілий блок навчальних заходів на допомогу новоствореним громадам в рамках «Школи новостворених ОТГ» та вже відвідали окремі з них із консультаційною та інформаційною метою. Серед них, Бабчинецька сільська ОТГ та Томашпільська селищна ОТГ, до яких приєднались нові населені пункти. Мешканці цих громад отримали можливість жити в нових умовах, мати нові ресурси та повноваження для управління територією.
Питанню організації роботи рад ОТГ після проведення додаткових виборів, що пройшли 30 червня поточного року, присвятили виїзні зустрічі радники Вінницького ЦРМС з юридичних питань - Людмила Гурба, з місцевих фінансів – Інна Святна та з муніципальних послуг – Віталій Швець. Експерти прокоментували результати обговорень та акцентували увагу на першочергових кроках новостворених ОТГ в умовах децентралізації.
Людмила Гурба, радник з юридичних питань Вінницького ЦРМС:
- Саме на етапі організації роботи ради ОТГ, після проведення перших виборів, виникає велика кількість помилок, що можуть негативно вплинути на подальше функціонування таких рад. «Запустити» всі механізми, передбачені Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» потрібно саме на першій сесії, адже з цього моменту розпочинаються надважливі процеси – рада ОТГ розпочинає процедуру реорганізації рад та стає правонаступником всього майна, прав та зобов’язань рад, що приєднались. Особлива увага – вирішення маси кадрових питань, пов’язаних з припинення повноважень голів та секретарів рад, що приєднались, та пошуком варіантів вирішення питань щодо їх подальшого працевлаштування. Важливий акцент під час зустрічей робиться на правовий статус старости. В силу Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», на голову ради, що приєднується до ради ОТГ, покладаються обов’язки старости. Його правовий статус, місце у структурі ради ОТГ, порядок завершення його виборних повноважень, оплата праці старости – це питання, які овинні в першочерговому порядку бути вирішені на першій сесії ради ОТГ.
Інна Святна, радник з питань місцевих фінансів Вінницького ЦРМС:
- Одним із надважливих питань, що потребують нагального вирішення, це питання виконання бюджетів громад, що увійшли до складу об’єднаної територіальної громади, забезпечення оплати праці посадових осіб, на яких покладається виконання обов’язків старост та забезпечення виконання функцій головного розпорядника коштів рад, що приєдналися та функцій фінансового органу. Чинне законодавство, всі ці функції для органів місцевого самоврядування, які ще не утворили фінансовий орган покладає на голову об’єднаної територіальної громади, тому громади мають вчасно подбати про взаємодію з територіальним підрозділом державної казначейської служби України у процесі оформлення відповідних документів.
Віталій Швець, радник з муніципальних послуг Вінницького ЦРМС:
- В ОТГ, до яких приєдналися суміжні громади, перейдуть і повноваження по управлінню закладами загальної середньої освіти, які розташовані на території таких громад, тому важливо вже зараз провести аналіз освітньої мережі та підготувати всі необхідні документи для здійснення прийому-передачі освітніх закладів з власності району вже з початку року.
«Школа новостворених ОТГ» запрацювала у Вінницькому ЦРМС
- Останні новини