В Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації 1 серпня у режимі відео конференції відбулася експертна зустріч, ініційована Урядом, за участю представників Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, державної установи «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» та громадськість. Предметом обговорення стала система державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря.
Учасниками обговорення в студій Секретаріату Кабінету Міністрів України стали: Валентина Василенко – заступник директора департаменту з питань виникнення та збереження озонового шару, начальник відділу моніторингу довкілля та захисту озонового шару, Світлана Місько – головний спеціаліст відділу, Любов Загоруйко – начальник нормативного і технічного забезпечення Управління гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Ганна Дорошенко – начальник відділу спостережень за хімічним забруднень центральної геофізичної обсерваторії ім. Б. Срезневського та Рима Куштим – експерт.
У Вінницькій студії участь в обговоренні взяли: Оксана Горбатенко – начальник відділу дозвільної діяльності природних програм Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації та Олександр Ярмолінський – начальник лабораторії спостереження забруднення атмосферного повітря.
Як зазначила Валентина Василенко, питання реформування системи моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря виникло з декількох причин. В першу чергу спостерігається підвищений інтерес суспільства та державної влади про якість атмосферного повітря, чим дихають люди. Другий момент полягає у тому, що після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС постало зобов’язання з імплантації по Директиві 2008/50/ЄС Європейського парламенту та ради «Про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи» та 2004/107/ЄC «Про затвердження Порядку здійснення моніторингу за вмістом миш’яку, кадмію, ртуті, нікелю та поліциклічних ароматичних вуглеводнів в атмосферному повітрі». Проект постанови передбачає забезпечення стабільної екологічної політики та інтеграції екологічної політики до інших галузевих політик. Розроблено порядок здійснення державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря.
Державний моніторинг здійснюється з метою забезпечення збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації про якість атмосферного повітря, оцінювання та прогнозування її змін і ступеня небезпечності. Також розроблено наукове обґрунтування рекомендацій для прийняття управлінських рішень у галузі охорони атмосферного повітря та захисту навколишнього природного середовища, а також інформування населення про якість атмосферного повітря і вплив його забруднення на здоров’я та життєдіяльність населення. Таким чином на основі даних та інформації, отриманої в результаті здійснення моніторингу, визначається рівень забруднення атмосферного повітря на певній території за певний проміжок часу, відповідність стану атмосферного повітря до встановлених вимог.
За словами Любові Загоруйко, суб’єкти моніторингу атмосферного повітря встановлюють автоматизовані пости спостережень, які відслідковують рівень забруднюючих речовин. Так, першочерговим завданням є встановити 55 таких постів на території України, середня вартість одного становить 150 тисяч євро.
За останніми результатами моніторингу атмосферного повітря Вінниччина знаходиться в числі низького рівню за станом забруднення.
Переглянути сьогоднішню зустріч можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=9htKosGPGSk
Нагадаємо, що Урядом ініційовані щотижневі експертні онлайн-зустрічі у форматі прямого включення КМУ та областей з запрошенням у студії представників громадськості, експертів, органів влади та журналістів.