За інформацією служби у справах дітей обласної державної адміністрації на Вінниччині проживає більше 2300 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 94% вже влаштовані до сімейних форм виховання, в ПС, ДБСТ, під опіку.
На сьогодні в регіоні проживає 725 усиновлених дітей в 622 сім’ях.
В середньому щорічно в області усиновлюється 50 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Українці вміють співчувати, вони гуманні і милосердні люди.
З початку року в області вже усиновлено 40 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (31-громадянами України, 9 – іноземними громадянами). Важливо, що 4 українські родини усиновили по дві дитини, в процесі усиновлення родинна група з трьох дітей, а також одна родинна група з чотирьох дітей усиновлена іноземним усиновителем.
З 591 дитини, які на сьогодні перебувають в обласному банку даних дітей, які можуть бути усиновленими, 420 мають братів та сестер, з них 61 дитина з особливими потребами.
З цих 591 дитини - 476 вже влаштовані до сімейних форм виховання (з них 360 - мають братів та сестер)
Сьогодні в області на обліках служб у справах дітей перебуває 48 кандидатів в усиновлювачі (з них 44 подружні пари). 7 пар мають намір усиновити по дві дитини, 3 – по три дитини, 1 пара – чотири. Із 48 кандидатів в усиновлювачі:
-4 хочуть усиновити дитину до року (на регіональному обліку -1дитина з особливими потребами );
-16 до 3 років (на регіональному обліку-10 дітей, з них 3 з особливими потребами 7-мають братів/сестер);
-14 до 5 років (на регіональному обліку-21дитина, з них 8-з особливими потреми, 16-мають братів/сестер);
- 27 до 10 років (на регіональному обліку-121 дитина, 15-з особливими потребами, 101-з братами та сестрами);
-лише 3 мають намір усиновити дитину старше 10 років (на регіональному оліку-425 дітей).
Як стверджують фахівці служби у справах дітей обласної державної адміністрації, на сьогоднішній день не існує проблеми з усиновленням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування у віці до 5 років, навпаки, є величезна черга на усиновлення. Більш складна ситуація з усиновленням дітей старшого віку. Зокрема, дітей-сиріт у віці після 10 років набагато більше, ніж бажаючих усиновити їх.
Держава всебічно підтримує дітей, які з різних причин втратили батьківську турботу. Зокрема, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, мають право на:
-одержання аліментів, пенсії по втраті годувальника, стипендії, інших виплат;
-щорічне безоплатне оздоровлення у дитячих санаторіях, оздоровчих і спортивних таборах;
-безоплатне забезпечення шкільною і спортивною формами, обідами на період навчання у загальноосвітньому навчальному закладі;
-отримання єдиного квитка, який дає право на безплатне відвідування кінотеатрів, виставок, музеїв, спортивних споруд, безплатний проїзд у громадському міському (приміському) транспорті (крім таксі), який видається керівником навчально-виховного закладу, в якому навчається дитина;
-одноразову допомогу дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку;
-вступ до вищих навчальних закладів різних рівнів акредитації на пільгових умовах;
-позачергове забезпечення впорядкованим житлом після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім’ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності у таких дітей житла.
Кожній сім’ї, яка усиновила дитину, держава гарантує:
-одноразову допомогу у зв’язку з усиновленням у розмірі як при народженні першої дитини;
-одноразову оплачувану відпустку тривалістю 56 календарнихднів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більшедітей).
Гарантовані державою права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування мають забезпечити їм гідне життя, проте не варто забувати, що діти, насамперед, мають потребу в теплі та затишку сімейного вогнища.