Про зміст проєкту «Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва», який є переможцем конкурсу Міністерства культури України «Малі міста – великі враження» розповіли сьогодні в ході пресконференції, організованої авторкою проекту «Малі міста – великі враження», очільницею Українського центру культурних досліджень Іриною Френкель, куратором проєкту «Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва», очільником ГО «Шаргород Рафінад» Григорієм Саулко та за участі народного депутата України Лариси Білозір.
Про зміст проєкту розповів Григорій Саулко: «Загальна мета проєкту - створення та презентація інноваційного туристичного продукту: екскурсії-квесту «Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва» на базі міста Шаргород Вінницької області, яке володіє величезною історико-культурною спадщиною та має потенціал до перетворення на потужний туристичний та культурний центр, єдиний історико-культурний центр духовної толерантності та злагоди, де унікальні пам’ятки історії та культури трьох народів: українського, польського та єврейського не лише збереглися для нащадків, але й надихають нові покоління жителів та гостей міста на творення нових смислів та сюжетів ХХІ століття».
В ході реалізації проєкту буде розроблено та створено екскурсії-квести із залученням місцевих фахівців та фахівців із гейміфікації. Також планується розроблення та проведення інформаційної кампанії та престурів, створення іміджу туристичної привабливості об’єктів, що дозволить у результаті збільшити туристичний потік та урізноманітнити туристичні маршрути, що неодмінно призведе до економічного зростання міста та містян; направити частину коштів від продажу турів у майбутньому на реставрацію та утримання об’єктів культурної спадщини; створити концепт музею штетлу (музею єврейської культури міста); зберегти культуру народу, що протягом чотирьох століть жив у Шаргороді, також дозволить збільшити туристичний потік, а також створити центр крафтових мистецтв на базі «Шаргород Рафінад».
Презентація маршруту екскурсії по м. Шаргород у формі квесту «Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва» відбудеться 11 жовтня. У день презентації на кожній локації маршруту буде відбуватись міні-фестиваль, що характеризує окремий об'єкт культурної спадщини міста.
Загалом, проєкт розрахований на туристів як з України, так і з усього світу усіх вікових груп без соціальних та вікових обмежень. Адже Шаргород володіє дійсно величезною історико-культурною спадщиною і має потенціал до перетворення міста на потужний туристичний та культурний центр. Крім того у місті розташовані такі історичні пам’ятки Костел Святого Флоріана XVI ст., Свято-Миколаївський чоловічий монастир XVIІ-XIX ст., Синагога XVІ ст., Штетл, Замок Замойського із залишками міських мурів та сторожової вежі, Центр сучасного мистецтва «Шаргород Рафінад».
В свою чергу про мистецьку складову проєкту розповіла Ірина Френкель: «На кожному об’єкті квесту буде відбуватись мистецьке дійство, для прикладу на даху Синагоги гратиме скрипаль. Таким чином кожна локація буде мати свій культурний сегмент, до якого матимуть змогу долучитись учасники квесту. Також на території колишнього цукрового заводу відбудеться вистава на відкритому повітрі Вінницького академічного музично-драматичного театру ім.Садовського «Хелемські мудреці».
Для залучення бажаючих взяти участь у квестах 11 жовтня запускається «Вікторина про Шаргород», для переможців якої забезпечать безкоштовний трансфер. Кількість місць у трансферах обмежено. Лише перші 50 осіб, які дадуть правильні відповіді на запитання зможуть безкоштовно скористатися цією можливістю.
«Ми підготували не важкі запитання для вікторини, які стосуватимуться історії Шаргорода. Вікторину ми об’явимо в соціальних мережах та поширимо на школи. Ця акція здебільшого розрахована на старшокласників, які безпосередньо в Шаргороді зможуть взяти участь у квесті, який відбуватиметься в рамках презентації проекту», - зауважила Лариса Білозір.
Програма презентації
11.00 - початок квест екскурсій (групи у складі 25-30 людей, періодичністю у 15-20 хвилин) проходять екскурсію Старим містом, паралельно виконуючи квест-завдання.
Тривалість екскурсії - 2 години.
Проходять об'єкти:
- Синагога 1589р,
- Замок Замойського 1585р,
- Пам’ятник невідкритому пам’ятнику,
- Штетл,
- Свято-Миколаївський чоловічий монастир 1719р,
- Санктуарій страстей Господніх (Костел Св.Флоріана 1595р та Хресна дорога),
- Завод 1858р.
На заводі:
- 11:00 - початок майстер-класів та виставок крафтових мистецтв
- 15:00 концертна програма
- 18:00 - вистава на відкритому повітрі Вінницького академічного музично-драматичного театру ім.Садовського «Хелемські мудреці».