29 листопада в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась пресконференція, присвячена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом.
Нагадаємо, що у 1988 році Всесвітня організація охорони здоров'я проголосила проведення 1 грудня Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, який відзначається в усьому світі багатьма установами та організаціями.
За 36 років, які минули з моменту перших проявів, вірус імунодефіциту вразив більше 92 мільйонів осіб. СНІД посідає четверте місце в світі серед причин смерті, а у молоді до 30 років та жінок – перше місце.
Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу продовжує залишатись серйозною проблемою, як для системи охорони здоров’я, так і для країни в цілому.
Про шляхи запобігання ВІЛ-інфекції та про роботу з пацієнтами за різними напрямками розповіли: директор КНП «Вінницький обласний клінічний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом Вінницької обласної Ради» Ігор Матковський, голова правління Вінницького обласного відділення БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Оксана Шевчук, завідувач диспансерним відділенням КП «Вінницький обласний наркологічний диспансер «Соціотерапія» Лілія Пекарчук, а також провідний спеціаліст обласного центру соціальних служб дітей та молоді Оксана Яворська.
«На сьогодні кількість людей, у яких ми виявляємо ВІЛ/СНІД залишається стабільною. Це також стосується дітей, які народжуються від ВІЛ-інфікованих матерів. Дещо зріс рівень смертності осіб з ВІЛ-інфекцією та СНІДом, у зв’язку з певними передумовами. Зокрема, з кожним роком збільшується виявлення нових випадків ВІЛ-інфекції в занедбаних стадіях, що також впливає на показник смертності. Крім цього, завжди є невеликий відсоток тих людей, які відмовляються від специфічного лікування, - зауважив Ігор Матковський. – Важливо, що цього року активно запрацювала мобільна амбулаторія, завдяки якій вдалося обстежити близько 1000 людей. Крім цього, в амбулаторії також проводиться обстеження громадян на вірусні гепатити В та С. Загалом, ми отримуємо приблизно 6 – 7% позитивних результатів на вірусний гепатит С, а також 1 – 1,5% позитивних результатів на вірусний гепатит В».
Під час пресконференції кожен з учасників поінформував про основні напрямки роботи з пацієнтами, ураженими ВІЛ-інфекцією та СНІДом.
Повертаючись до статистичних даних, за даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», впродовж 1987-жовтня 2019 рр. в Україні офіційно зареєстровано 346924 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 117517 випадків захворювання на СНІД та 50940 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.
Протягом січня-жовтня 2019р. в Україні зареєстровано 13207 випадків ВІЛ-інфекції (показник 31,2 на 100 тис населення), 6473 хворих із діагнозом «СНІД» (15,3 на 100 тис населення) і 2 484 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом (5,9 на 100 тис населення).
На обліку у закладах охорони здоров'я, що здійснюють медичний нагляд за ЛЖВ,станом на 01.10.2019 р. перебуває 136849 (326,0 на 100 тис населення).
Щороку збільшується кількість осіб, які перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я служби профілактики та боротьби зі СНІДом.
Основним шляхом передачі ВІЛ є статевий (до 85%),але базовим джерелом в нашій країні залишаються ключові групи щодо інфікування ВІЛ (споживачі ін’єкційних наркотичних речовин, працівники секс-бізнесу, особи, які перебувають у місцях позбавлення волі), а ланцюжком передавання ВІЛ є особи, що їх оточують та інфікують своїх близьких.
У Вінницькій області з початку епідемії ВІЛ в Україні, станом на 01.11.19 р., вперше виявлено 5713 ВІЛ-інфікованих громадян України. З них 2505 встановлено діагноз СНІД (159,03 на 100 тис насел.), померли 1289 ВІЛ-інфікованих громадян (в тому числі від СНІДу –809 осіб).
Від ВІЛ-інфікованих матерів за весь період спостереження народилося 940 дітей. На серологічному контролі знаходиться 105 дітей, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями, 711 дітей здорові (зняті з обліку), 43 дитини ВІЛ-інфіковані (з них 32 зі СНІДом), відмовились від нагляду батьки 7 дітей.
На Вінниччині під медичним наглядом, станом на 01.11.19 р., перебуває 2940 ВІЛ-інфікованих громадян України, в тому числі з діагнозом СНІД - 1356 осіб.
За словами учасників пресконференції, в м. Вінниці рівень ураженості ВІЛ-інфекцією нижчий від середньообласного –274,31 на 100 тис. населення.
На 01.11.2019 р. антиретровірусне лікування отримує 2064 хворих загалом, в тому числі 42 дитини, що складає 91% від тих, що потребують («універсальний доступ по Україні»).
Щорічно близько 70% захворілих на ВІЛ – це особи молодого, репродуктивного та працездатного віку.
Зростає кількість випадків та питома вага інфікованих на ВІЛ жителів села (на 10% за останні 5 років).
У структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції за 9 місяців 2019 року переважав, як і протягом останніх 4 років, статевий –86,2%, парентеральний, при ін’єкційному споживанні наркотиків становить 13,3%, від ВІЛ-інфікованої матері до дитини – 0,5%.
Рівень передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини складає 4,76% серед дітей 2017 року народження.
Загалом, фахівцям вдалося досягти таких результатів: охопити медичними послугами з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу 70% представників ключових груп; забезпечити антиретровірусною терапією 91% осіб (від тих, що потребують); забезпечити навчання школярів за програмами розвитку життєвих навичок щодо формування здорового способу життя і профілактики ВІЛ/-інфекції/СНІДу; забезпечити у 100% дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, раннє виявлення випадків інфікування; забезпечити доступ до замісної підтримувальної терапії та реабілітаційних програм споживачів ін’єкційних наркотиків; налагодити систему добровільного консультування та тестування з метою діагностики ВІЛ/СНІД з ініціативи медичного працівника; створити систему навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів, залучених до роботи з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу (Міжрегіональний тренінговий центр з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу на базі обласного Центру СНІДу).
Крім цього, у 2019 році здійснено 12 виїзних семінарів-консультацій у райони області.
Також налагоджено співпрацю Центру СНІДу з неурядовими організаціями області (Вінницьке обласне відділення БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», Громадська організація «Центр громадського здоров’я «Незалежність», Громадська організація «Інститут соціального розвитку»), які працюють в цьому напрямку.
Між іншим, до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом у Вінниці проводиться безкоштовне тестування на ВІЛ та гепатити.
Перший день забору крові на ВІЛ розпочався 27 листопада.
1 грудня пройти обстеження можна на Європейській площі з 10:00 до 16:00.
3 грудня забір крові на ВІЛ триватиме з 10:00 до 17:00 в приміщенні залізничного вокзалу м.Вінниці.