Сьогодні, 28 січня, у приміщенні обласної філармонії ім.М.Леонтовича відбулись загальні збори уповноважених представників – членів Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування.
У засіданні взяли участь: голова обласної державної адміністрації Владислав Скальський, голова обласної Ради та керівник Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Анатолій Олійник, секретар Вінницької міської ради, перший заступник голови Асоціації Павло Яблонський, керівник Секретаріату ВОАОМС Віктор Вікалюк.
Звертаючись до присутніх, Владислав Скальський акцентував увагу на важливій проблематиці, яка наразі постала перед державою – забезпечення повсюдності самоврядування.
«На сьогодні 35 об’єднаних територіальних громад Вінницької області перейшли на прямі міжбюджетні відносини. Водночас продовжує існувати інститут місцевих державних адміністрацій, тож цей перехідний період повинен завершитися якнайшвидше. Найближчим часом ми повинні завершити реформу децентралізації. Новий адміністративно-територіальний устрій нашої країни – це баланс між добровільністю та державними інтересами», - зауважив Владислав Скальський.
Керівник регіону також підкреслив, що важливим бюджетоутворюючим активом громад є земля, раціональне та прибуткове використання якої - це запорука сталості розвитку територій. Відтак, конструктивний діалог з урахуванням економічної доцільності – це основний процес, який має забезпечувати об’єднання територіальних громад.
Голова облдержадміністрації акцентував увагу на основних критеріях спроможності громад: «Здатність відповідати очікуванням людей та забезпечувати виконання усіх тих повноважень, які будуть передані законодавчо на рівень ОТГ у найближчий час, – це основні критерії спроможності громад. Безперечно, належне виконання повноважень вимагає підвищення і вдосконалення компетенцій на рівні об’єднаних територіальних громад».
Під час засідання Владислав Скальський зупинився на питаннях розвитку медичної галузі.
«Дуже важливою є тема медицини. 15 січня Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження «Про затвердження переліку опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах на період до 2023 року». Згідно з переліком, у Вінницькій області визначено 10 лікарень інтенсивного лікування. Районні лікарні існують і будуть існувати. Вони автономізовані, інформатизовані, під’єднані до державної системи «e-Health», мають кадри, які повинні бути зареєстровані у Національній службі здоров'я України. На сьогодні змінюється філософія утримання лікарень за кошторисами. Фінансуватись буде виключно медична послуга, - зауважив Владислав Скальський. - Також ми працюємо над покращенням матеріально-технічного забезпечення екстреної медичної допомоги. Минулого року було закуплено 86 автомобілів швидкої медичної допомоги класу В і С для того, щоб замінити стару техніку, яка ще використовується у Вінницькій області. Вкрай важливо зберегти життя людини, забезпечивши належне транспортування до медзакладу та надання якісних медичних послуг».
Керівник регіону торкнувся питання розвитку дорожньої інфраструктури, а саме – реконструкції доріг місцевого значення, яких налічується 7,5 тис км у Вінницькій області. За словами голови ОДА, надалі посилюватиметься робота з реконструкції та ремонту місцевих доріг, які визначають якість розвитку та рівень надання медичних, освітніх послуг тощо.
На сьогодні одним із основних завдань залишається підвищення і вдосконалення компетенцій ОТГ.
«Для того, щоб об’єднані територіальні громади були здатні якісно виконувати повноваження, які зараз забезпечують райдержадміністрації, необхідно вибудувати «дерево компетенцій». На сьогодні мною ініційовано інвентаризацію інститутів співпраці з ОТГ. Ми повинні разом працювати з об’єднаними територіальними громадами, щоб реалізувати відповідні компетенції фахівців на місцях. На мою думку, постійний зв'язок з громадами та розуміння того, які компетенції необхідно посилювати, – це головне завдання таких структур як Асоціація органів місцевого самоврядування», - підкреслив Владислав Скальський.
Сьогодні учасники зборів також заслухали звіт діяльності Асоціації за 2019 рік та дізналися про ключові завдання і напрямки поточного року.
На сьогодні ВОАОМС активно працює над тим, щоб кожна територіальна громада відчувала експертну різнопрофільну підтримку, адже ця структура об’єднує навколо себе понад 500 громад Вінниччини, що нараховують близько 1 млн 300 тис. мешканців. Між іншим, Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування є важливим майданчиком для обговорення та вирішення тих проблемних питань, які існують сьогодні в територіальних громадах Вінницької області і в Україні загалом.
За 2019 рік фахівцям Асоціації вдалося провести низку заходів, семінарів, круглих столів, в тому числі виїзних та в режимі онлайн, а також реалізувати низку проєктів, налагодити співпрацю з українськими та міжнародними організаціями, а також забезпечити комунікацію і зворотній зв'язок з громадами-членами ВОАОМС.