Загальний обсяг освітньої субвенції для Вінниччини на 2020 рік збільшено: цьогоріч державна допомога становитиме 3,3 млрд грн проти 2,9 млрд грн у 2019 році. На цьому наголосив сьогодні заступник голови ОДА Ігор Івасюк під час зустрічі з представниками освітянських профспілок області. В засіданні також взяв участь в.о. директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Володимир Буняк.
Із профспілковими лідерами освітян Ігор Івасюк обговорив новації, які передбачає новий Закон «Про повну загальну середню освіту», що був прийнятий Верховною Радою України 16 січня 2020 року.
Контракти для директорів та вчителів на пенсії, фінансова автономія шкіл, фінансування з розрахунку на мережу, а не на дитину (клас – від 5 дітей), більше можливостей для професійного зростання та збільшення зарплат вчителів: «Цей Закон, безперечно, є кращим за попередній, оскільки надає нові можливості для наших учнів, вчителів та освітніх управлінців,- зазначив заступник голови облдержадміністрації. - У 2017 році був прийнятий Закон «Про освіту», який передбачив багато потрібних нашій системі новацій, але знарядь для його втілення критично не вистачало. Закон «Про повну загальну середню освіту» – це реальні інструменти, які допоможуть втілити реформу».
Так, документ передбачає більше доплат для вчителів, зокрема від 10 до 20% від зарплати за завідування кабінетами інформатики та спортивними залами. Окрім цього, педагоги зможуть отримувати додаткові стимулюючі доплати, які, відповідно до закону, матиме змогу встановлювати засновник закладу освіти.
«Завдяки залишкам минулорічної субвенції, підстав не платити стимулюючі виплати працівникам освітньої галузі області немає,- підкреслив Ігор Івасюк.
Відповідно до закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік»,освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам у 2020 році складатиме 77,5 млрд грн, що на 11,4% більше за обсяг освітньої субвенції 2019 року.
Для Вінницької області держава передбачила 3,3 млрд грн освітньої субвенції, що на 13,7 % більше минулорічних асигнувань. Обсяги освітньої субвенції розраховуються відповідно до формули, яка не враховує зміну мережі класів станом на 5 вересня, що передує плановому бюджетному періоду, оскільки для розрахунку беруться показники попереднього навчального року. Відтак, коштів у поточному році може виявитись недостатньо, або ж сформуватись їх надлишок. Враховуючи попередні показники мережі освітніх закладів, кількість педагогічних ставок у закладах загальної середньої освіти зросла на 106,5 ставок, порівняно з 01.09.2018р.,що є позитивом. Тож Ігор Івасюк запевнив, що цього навчального року проблем із виплатою зарплат працівникам освіти в області не буде.
Серед негативних тенденцій, які викликають занепокоєння, Ігор Івасюк відмітив складну демографічну ситуацію: «Останні 5 років зменшення народжуваності в області в середньому складало 1000 дітей на рік, починаючи з 2014 року. Фактично через 6 років у школу піде на 5 тисяч першокласників менше. Якщо цього вересня на Вінниччині нараховувалось 17 тисяч «першачків», то у 2025 їх буде 12 тисяч,- це серйозний демографічний виклик».
Заступник голови ОДА також відповів на запитання учасників зібрання, які стосувались безкоштовного медогляду для освітян, доплат молодим спеціалістам, створення профільних шкіл тощо.
У свою чергу, Володимир Буняк зазначив, що Вінницька область консолідувала сили і вчасно привела у відповідність мережу освітніх закладів, шляхом оптимізації. Це дає можливість вчасного і якісного їх фінансування.
Окремо посадовець зупинився на забезпеченні якості освіти, підкресливши, що результати ЗНО дітей, які навчаються у малокомплектній школі, в 2,5 рази гірші,ніж у дітей, що здобувають освіту в повнокомплектних школах.
Тож головним завданням Володимир Буняк назвав створення в районах опорних шкіл, які за фінансуванням, забезпеченням педагогічними кадрами та оснащенням в рази перевершують можливості сільських малокомплектних освітніх закладів.