31 рік минув відтоді, як на свою батьківщину повернулись наші воїни з тієї безглуздої афганської війни, на якій за чужу землю, за чужі політичні амбіції, за чужу країну віддали своє життя майже 3,5 тисячі українських військових, більшість з яких – це молоді хлопці, солдати строкової служби, яких після екстреної бойової підготовки одразу ж відправляли «виконувати інтернаціональний обов`язок».
Минуло понад 30-ть років, а ми й досі відчуваємо наслідки того так званого «боргу», цього незрозумілого кроку тодішньої радянської влади: відчуваємо їх в обірваних життях, зламаних долях, історичних споминах.
Обласна виконавча влада сьогодні намагається активно сприяти розвитку спілчанської діяльності воїнів – інтернаціоналістів, які брали участь в бойових діях на територіях інших держав, більшість з яких - саме в Афганістані, і серед них - понад три тисячі уродженців Вінницької області. Голова облдержадміністрації Владислав Скальський 14 лютого зустрівся із керівником обласної організації Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів – інтернаціоналістів) – Петром Кирилшиним, заступником голови Вінницької міської Спілки учасників бойових дій в Афганістані Олегом Шулікіним, представниками ветеранських організацій, що об`єднують воїнів – інтернаціоналістів в районах області.
На зустрічі обговорювались питання надання матеріальної допомоги членам сімей воїнів, загиблих в Афганістані, ветеранам війни в Афганістані, забезпечення житлом осіб з інвалідністю в результаті бойових дій на території інших держав, лікування ветеранів – афганців в спеціалізованих та санаторних закладах охорони здоров`я, а також - якою може бути підтримка, в тому числі і фінансова громадських організацій ветеранів війни в Афганістані, соціальний захист ветеранів війни в Афганістані й військових конфліктів в інших зарубіжних країнах Міністерством у справах ветеранів України та Управлінням у справах ветеранів Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації; разом з головою ветерани – «афганці» шукали спільне рішення щодо заснування у Вінниці «Музею мужності», який би об`єднав тематичні експонати з історії Афганської війни, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, воїнів та ветеранів АТО-ООС, героїв Небесної Сотні.
Всі проблемні ситуації були, за дорученням голови, прийняті до виконання відповідними Департаментами й Управлінням облдержадміністрації, керівники й представники яких також були на зустрічі.
Окремої уваги заслуговувало питання пільгового проїзду, особливо в сегменті запровадження електронного квитка у громадському транспорті Вінниці, а також пільгового проїзду у заміському транспорті, де перевізники останнім часом відмовляють через відсутність державної компенсації. Голова облдержадміністрації Владислав Скальський доручив структурним підрозділам досконало опрацювати цю ситуацію, взявши її під особистий контроль. «Як на мене, ідеальна модель в цьому сегменті – це повна монетизація пільг, це коли кожен ветеран, який обгрунтовано має право на пільги отримує не «корочку» чи картку, в якій просто написано про його право на безкоштовний проїзд, а коли він отримує від держави в якості пільги живі кошти, якими спокійно, на загальних підставах може розрахуватись за проїзд у громадському транспорті – щось на зразок того, як нині монетизуються житлові субсидії» - наголосив Владислав Скальський.
Також на зустрічі жваво обговорювалась проблематика створення Координаційної ради у справах ветеранів війни при голові облдержадміністрації: яким має бути склад, порядок формування, керівні органи, норми представництва від громадських організацій ветеранів війни. Дійшли висновку, що це питання потребує додаткового обговорення спочатку серед самих ветеранів, аби у подальшому вибудувати чітку стратегію створення такої ради.