26-27 лютого офіційна делегація Вінницької області на чолі із заступником голови Вінницької обласної державної адміністрації Олександром Піщиком перебуває у Сьвєнтокшиському воєводстві Республіки Польща.
До складу офіційної делегації увійшли: директор Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку ОДА Володимир Мережко, директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА Микола Ткачук, заступник Вінницького міського голови Андрій Очеретний та Микола Форманюк, директор комунального підприємства «Вінницький муніципальний центр інновацій» Володимир Шевчук та голова наглядової ради Благодійного Фонду «Подільська громада» Андрій Дручинський.
Головна мета візиту – вивчення та запозичення польського досвіду у сфері реалізації державної політики, спрямованої на охорону навколишнього природного середовища та водного господарства, способів використання природних ресурсів та поводження із побутовими відходами.
26 лютого вінницькі делегати відвідали XXI Міжнародну виставку охорони навколишнього середовища і управління відходами EKOTECH - захід, який щороку приваблює найбільші польські та іноземні компанії, пов’язані з комунальною галуззю.
Свою продукцію представили компанії з Польщі, Бельгії, Франції, Південної Кореї, Німеччини, Румунії, Швейцарії та Італії. На виставці була презентована продукція для управління відходами, обладнання для сортування, транспортування та утилізації відходів, сепаратори, обладнання для підтримки чистоти вулиць, для догляду за зеленими насадженнями тощо. Виставку відвідали експерти, науковці, представники урядових структур та бізнесу.
Приємно відзначити те, що під час виставки делегація зустрілась із керівництвом вінницької компанії «Voltage Group», а саме – з директором із розвитку бізнесу Дмитром Нечипоренком та технічним директором Дмитром Фурдигою, які планують надавати послуги щодо використання джерел відновлювальної енергетики на польському ринку.
У рамках візиту, 27 лютого учасники делегації спільно з представниками компанії «Voltage Group» зустрілися з членом Правління Сьвєнтокшиського воєводства паном Томашом Ямка, Віце-головою Сеймику паном Мечиславем Генбскім, начальником відділу промоції і міжнародного співробітництва в Кабінеті Маршалка паном Даніелем Пшебінським та заступником директора Кабінету Маршалка пані Івоною Сінкевич-Потачала, з якими обговорили співпрацю в рамках підписаної угоди про співробітництво у сфері охорони навколишнього середовища і управління відходами.
Голова делегації Олександр Піщик зазначив: «Даний візит є надзвичайно важливим для нас, адже Вінниччина разом із швейцарським проєктом DESPRO розробляє перший в Україні Регіональний план управління відходами. Він передбачає поділ території області на кластери, кожен з яких матиме свою систему управління відходами і свій полігон. У Вінницькій області попередньо передбачено створення 6 кластерів поводження з ТПВ. А враховуючи ситуацію, що склалася на сьогодні у державі щодо поводження з відходами, вкрай важливо обрати правильні пріоритети та напрямки діяльності, щоб вивести сферу поводження з відходами на новий рівень. Тож найкраще використати передові європейські і світові тенденції, щоб якомога швидше і належно впровадити оптимальну модель у сферу управління відходами на теренах регіону».
У свою чергу, Віце-голова Сейміку пан Мечислав Генбскі підтримав ініціативу співпраці у сфері охорони навколишнього середовища та вніс пропозицію поглиблювати контакти в бізнес-середовищі, активізувати та організувати зустрічі з приватним бізнесом по галузях. Посадовець зауважив, що нинішня зустріч проходить за участі представників бізнесу та є хорошим початком і прикладом подібних ініціатив.
Пізнавальною стала також презентація про систему управління комунальними відходами у Сьвєнтокшиському воєводстві, з якою ознайомила вінницьких делегатів пані Віолетта Чарнецька - директорка Департаменту охорони навколишнього середовища і управління відходами.
У рамках візиту голова делегації Олександр Піщик запросив керівництво партнерського регіону взяти участь у цьогорічному святкуванні Дня Європи в Україні, яке традиційно проходить в середині травня у Вінниці.
Окрім того, делегація Вінницької області відвідала інфраструктурні об’єкти Сьвєнтокшиського воєводства, які спеціалізуються на охороні навколишнього природного середовища, зокрема, комбіновану теплову електростанцію, яка є одним із найбільших виробників теплової енергії в Польщі. Велике зацікавлення у делегатів викликало формування тарифів на тепло, гарячу воду та електроенергію, а також умови доставки послуг до споживача. Відвідавши підприємство управління відходами в Промніку та підприємство очищення стічних вод в Сіткувках-Новіни, вінницька делегація ознайомилась із діяльністю підприємств, їх масштабами, потужностями та технологічними процесами.
Загалом, за результатами візиту було досягнуто домовленостей щодо продовження співпраці в сфері управління відходами та охорони навколишнього середовища, обміну фахівців щодо створення регіонального бренду та розвитку туристичної галузі Вінницької області у 2020 році.
Також було узгоджено термін відпочинку і оздоровлення у партнерському регіоні дітей з родин, які постраждали під час збройного конфлікту на Сході України.