2 березня у Вінниці, в приміщенні обласної державної адміністрації, відбудуться публічні обговорення щодо внесення змін до Конституції України в частині децентралізації.
Захід організовано за спільної ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України за підтримки Вінницької ОДА.
У круглому столі беруть участь представники влади, місцевого самоврядування, громадськості, експерти та медіа Вінницької, Хмельницької та Тернопільської областей.
Обговорення відбувається прозоро за участю професійних незалежних фасилітаторів, які керуються принципами чесного діалогу у проведенні обговорень.
Як відомо, Президентом України Володимиром Зеленським за зверненням Асоціацій місцевого самоврядування та експертів було ініційовано проведення циклу інклюзивних публічних обговорень щодо змін до Конституції України в частині децентралізації.
25 лютого 2020 року в Києві відбувся спільний установчий захід за участю представників Верховної Ради України, Уряду, Офісу Президента України, асоціацій місцевого самоврядування, міжнародних організацій та установ, експертної спільноти, де учасники у форматі спільного структурованого обговорення визначилися з питаннями форми, тематики, очікуваних результатів, прозорості майбутніх обговорень в регіонах.
Очікується, що зустрічі в рамках циклу інклюзивних публічних консультацій стануть незаангажованими майданчиками для обговорення найважливіших питань повноважень та захисту прав місцевого самоврядування, формату партнерства між місцевим самоврядуванням та державною владою. Організатори публічних консультацій вважають вміння і спроможність українців досягати консенсусу в діалозі надзвичайною цінністю та головною передумовою сталості процесів європейської інтеграції та розвитку України.
Протягом найближчого тижня подібні обговорення також відбудуться у Львові, Києві, Дніпрі та Чернівцях. У них візьмуть участь представники зацікавлених сторін та медіа з усіх областей України.
Раніше подібні обговорення пройшли в Херсоні та Харкові. В них взяли участь представники Херсонської, Одеської та Миколаївської областей, а також Харківської, Полтавської та Сумської областей відповідно.
Результатом обговорень в регіонах має стати детальна оцінка ризиків та можливостей, які можуть принести зміни до Конституції в частині децентралізації. За результатами всього циклу обговорень мають бути сформовані консенсусні положення Конституції України та законів, що дозволять успішно продовжити та завершити реформу децентралізації, яка на даний момент має найвищу підтримку серед реформ.