Про розробку проєктів місцевого і регіонального розвитку йшлося на тренінгу, який організували фахівці Вінницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» для представників виконавчих органів ОТГ Вінниччини.
Мета заходу – ознайомити представників громад області із інструментами підготовки проєктів розвитку та практичними кейсами покращення інвестиційної привабливості ОТГ, а також поінформувати про актуальні конкурси і програми міжнародної технічної допомоги.
Тренером виступив Юрій Войціцький, експерт із регіонального та місцевого розвитку Програми U-LEAD. До дискусії також долучились Вікторія Захарчук, головний спеціаліст Центру комунікації, зовнішніх зв’язків та залучення грантових ресурсів, та Юлія Крамаренко, головний спеціаліст відділу залучення, супроводу та моніторингу інвестиційних проєктів Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької облдержадміністрації.
Як пояснив Юрій Войціцький, термін «проєкт»для більшості керівників ОТГ сьогодні асоціюється переважно із залученням зовнішніх коштів, але насправді використання методичного підходу до управління проєктним циклом дозволяє отримати відчутні економічні ефекти, наприклад, підвищення ефективності інвестицій, продуктивності праці, зменшення часу впровадження запланованих стратегічних змін в управлінні територіями громад.
«Проєктний підхід може базуватись на «класичних» методиках, а може використовувати сучасні agile (гнучкі) методології. Незалежно від того, який підхід буде обрано, в основу будь-якого проєкту лягає планування часу, ресурсів (коштів) і його обсягу (масштабу), налагодження комунікації, діалогу з зацікавленими сторонами, реалізація проєкту, його моніторинг і контроль. На жаль, дуже мало керівників ОТГ розуміють засади управління проєктним циклом, здійснючи свої втручання в розвиток територій на засадах «поточки». Тому одним із викликів для програм міжнародної технічної допомоги, які мають на меті підвищення компетенцій працівників ОМС ОТГ, є показати керівникам альтернативні можливості, в основі яких лежить стратегічне управління територіями», - так прокоментував експерт основні виклики для громад у процесі підготовки проєктів розвитку.
В ході тренінгу учасники ознайомились із кращими практиками проєктів регіонального та місцевого розвитку, що реалізовані в України, а також із поняттям інвестиційного паспорту ОТГ як інструменту залучення інвестицій та розвитку територій. Представники громад області виконали кілька практичних вправ щодо складання заявок на участь у конкурсах проєктів регіонального та місцевого розвитку.
Особливу зацікавленість учасників тренінгу викликали питання розробки успішних проектів, що можуть бути реалізовані за кошти «Інфраструтурної субвенції», адже це вагома фінансова база для розвитку громад, яку формує держава.
Юрій Войціький повідомив, що у 2020 році понад 45 ОТГ Вінницького регіону отримають від держави безповоротну фінансову допомогу у вигляді «Субвенції на розвиток інфраструктури». За роз’ясненням експерта, ці гроші будуть витрачені на розроблення проєктної, містобудівної та планувальної документації, підвищення якості надання адміністративних послуг, реконструкцію, переобладнання, перепрофілювання будівель бюджетних установ об’єднаних територіальних громад, нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт вулиць, доріг, мостів, переходів комунальної власності, закупівлю транспортних засобів для підвезення дітей до навчальних закладів.
«На жаль, зі збільшенням кількості ОТГ в державі сума інфраструктурної субвенцї, на яку кожна із них може розраховувати для розвитку сільських територій, які перебувають у їх складі, постійно зменшується. Керівництво громад починає розуміти, що об’єднання це, у першу чергу, стимул для самостійного стимулювання розвитку місцевої економіки, наповнення бюджету, розвитку мікро-, малого і середнього бізнесу, диверсифікації традиційних видів зайнятості сільського населення (від сільського господарства до сфери послуг). Це не рецепт на збільшення суми коштів від держави на «крапельницю для порятунку вимираючого села». В основі успішних проєктів, які можуть бути профінансовані за кошти інфраструктурної субвенції, лежить той самий розумний підхід до управління часом, коштами і обсягом, як і в інших типових проєктах розвитку», - зазначив Юрій Войціцький.
На думку експерта, сьогодні більшість громад вже чудово розуміють, що на тендерні процедури краще закласти додаткові часові резерви.
«У 2019 році деякі громади нашого регіону почали використовувати кошти інфраструктурної субвенції на розробку містобудівної документації, а це вже стратегічний підхід – будівництво Центрів безпеки, придбання техніки для комунальних підприємств. Будемо сподіватись, що у 2020-му таких проєктів буде ще більше, а послуги, які отримуватиме населення, стануть ще якіснішими», - підкреслив Юрій Войціцький на завершення зустрічі.