На Вінниччині, завдяки вчасно запровадженим карантинним обмеженням, ми не маємо миттєвого поширення коронавірусної хвороби, проте уже понад сотню наших співгромадян захворіли на Covid-19.
Щодня боротьбу із невидимим і небезпечним ворогом ведуть лікарі, медсестри, які чесно виконують свій лікарський обов’язок, не сподіваючись на аплодисменти з балконів за свою роботу від вдячних громадян.
Хоча варто зауважити, що прикладів самовіддачі у боротьбі з коронавірусом серед вінницьких медиків вже сьогодні є достатньо. Згадаймо цілодобову варту 4х бригад могилів - подільських лікарів, які другий тиждень ведуть боротьбу за життя маленького Павлика із Чернівецького району..
Хочеться особливо відмітити колектив інфекційного відділення «Вінницької міської клінічної лікарні №1», яка була визначена одним із базових медичних закладів для боротьби з коронавірусом і першою почала приймати на лікування пацієнтів із підтвердженим діагнозом Covid-19.
Директор КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1» Костянтин Сергійович Ліваковський зазначає, що колектив в умовах епідемії працює, як ніколи, злагоджено.
«Карантинні заходи дали нам можливість готуватися до пікового навантаження. на даний час до ліквідації спалаху захворювання на ковід-19 задіяні: інфекційне відділення на 45 ліжок і увесь його персонал - лікарський, середній і молодший, реанімаційне відділення з усім персоналом, а також приймальне відділення, рентген-кабінет. Як опорна лікарня для пацієнтів з Covid-19, ми вже створили пункт сортування, де наші лікарі проводять тестування осіб з підозрою на коронавірус та тих , хто перебував у контакті з хворими, у яких вже виявлено хворобу», - інформує керівник закладу.
Наразі 38 лікарів закладу задіяні у наданні медичної допомоги пацієнтам,що мають підозру або встановлений діагноз – коронавірусна інфекція, це зараз є їх основною роботою. На консультації залучаються вузькі спеціалісти з інших відділень.
Костянтин Ліваковський зауважив, що зазвичай в інфекційному відділенні лікуються 32-34 пацієнти з дня на день, але на даний час у закладі збільшили кількість інфекційних ліжок до 81.
«В неврологічному відділенні приймаємо хворих на коронавірусну інфекцію із неврологічними патологіями та підозрою на ковід-19, також працює пульмонологічне відділення для пацієнтів без ковід-інфекції та реанімаційне відділення на 9 ліжок. Тобто ми маємо потужності для лікування більшого потоку пацієнтів. Обов’язково проводимо розмежування потоку хворих, планування нам дозволяє забезпечити ізолювання пацієнтів з небезпечними інфекціями»,- зазначає директор опорного закладу.
Загалом по лікарні зараз стаціонарно лікується 71 пацієнт, з них інфекційних пацієнтів на сьогодні 34, а загальна потужність лікарні 310 ліжок, тож є серйозний запас – увесь 5й поверх 5-ти поверхового корпусу повністю звільнений та зарезервований під можливе збільшення кількості пацієнтів. Про індивідуальні засоби захисту для лікарів керівництво «Вінницької міської клінічної лікарні №1» дбає постійно.
«На даному етапі ми перестали працювати «з коліс», як це було раніше, коли засоби індивідуального захисту роздавалися у відділення одразу після їх отримання, щоб поповнювати запас,- розповідає Костянтин Ліваковський.- Відучора ми вже почали працювати « на склад», формуючи резервні запаси , тож навіть при різкому збільшенні навантаження на лікарню, буде чим захистити персонал».
Керівник закладу стверджує , що захисних костюмів є достатньо, а в реанімаційне відділення, де лікуються особливо важкі хворі, захисних костюмів видається більше і вони підлягають зміні навіть частіше, ніж це передбачено протоколом.
«Сьогодні тільки в інфекційному відділенні маємо запас – 700 комбінезонів захисту, доотримали необхідне обладнання: маємо достатньо шприцевих насосів, моніторів пацієнта, встановили 15 функціональних ліжок на першому поверсі в інфекційному відділенні, ще 10 ліжок маємо на складі і встановимо найближчим часом, отримали новітній апарат ШВЛ, придбаний за кошти міського бюджету»,- ділиться директор закладу.
Реанімація, яку задіяли для лікування хворих на ковід-19, нині обладнана дев’ятьма сучасними апаратами з інтелектуальними режимами, необхідними для роботи з важкими пневмоніями. Керівництво лікарні, медичний персонал, а також бухгалтера й економісти працюють по 16-18 годин на добу і вже спостерігають перші результати такої роботи: найближчим часом очікують на 700тис грн. медикаментів, до кінця наступного тижня – ще на 800 тис грн. Закладом укладені угоди на поставку додаткових засобів захисту, зокрема, найближчими днями надійде 3 тис респіраторів, фабрики відшивають замовлення на 1,5 тис комбінезонів як одноразових так і багаторазових, які можуть підлягати обробці. Під замовлення лікарні та від благодійників заклад отримує високі бахіли та резинові чоботи, які дозволені протоколами і піддаються обробці. Також з 15 квітня та до середини травня буде поступати значна партія ШВЛ- апаратів у кількості 18 штук. Тож керівництво лікарні розраховує, що, крім реанімаційного , де вже працюють 9 ШВЛ-апаратів, вдасться обладнати ще 25 місць інтенсивної терапії безпосередньо в інфекційному відділенні.
Костянтин Сергійович Ліваковський стверджує – ті, хто залишились працювати в умовах епідемії, хто не побоявся і не взяв відпустку у цей відповідальний період, усі без виключення віддаються роботі на 100%, вболіваючи тільки за долю пацієнта.
«Насправді, самовіддано працює увесь великий колектив – це більше 70 лікарів,- з гордістю зауважує директор,- Неможливо забути радість усього персоналу, в захисних комбінезонах та масках ,коли від нас виписувався перший важкий хворий… У нього була двобічна пневмонія - ускладнення ковід-інфекції. Пацієнта понад 2 неділі лікували усім колективом відділення, тож ніяк не можу виділити когось одного, або декілька медпрацівників і назвати їх героями. Так, нашого лікаря-інфекціоніста,із 50-річним ювілеєм вітали прямо під час робочої зміни. Отож і квіти і грамоту за багаторічну сумлінну роботу вона отримала у повній захисній екіпіровці. Колектив живий і мобільний, він уже сформований і злагоджений, тож впевнено зустрічає виклики сьогодення, чітко виконуючи щоденну роботу та розуміючи свою велику відповідальність.
Медперсонал планово обстежують методом ПЛР – тестування, це питання на постійному контролі. Жодних обмежень у такій діагностиці для медичних працівників на даний час немає. Та й гострого браку кадрів сьогодні ми теж не відчуваємо. Приємно,що зараз про лікарів згадали, дуже серйозна допомога йде в оснащенні закладів, тож це насправді надихає тих, хто сьогодні на передньому краї боротьби з світовою пандемією.