10 березня у кабінеті щеплення амбулаторії ЗПСМ м. Ямпіль проводилась вакцинація вакциною Covishield/AstraZeneca медичних працівників лікарні, швидкої допомоги та медичного центру ЗПСМ.Мобільна бригада із смт. Шаргорода приїхала, аби провакцинувати 30 людей, які щоденно першими постійно контактують із коронавірусними хворими і перебувають у зоні ризику зараження.
Перед вакцинацією медики спершу підписували інформаційну згоду та давали оцінку стану здоров’я на проведення щеплення, їм вимірювали тиск, температуру тіла та сатурацію.
Першим провакцинувався лікар-стоматолог Іван Сеничич. Після щеплення йому видали пам’ятку про вакцинацію та порадили півгодини провести під наглядом медиків. Одним з перших був і працівник КНП «Ямпільська територіальна лікарня» Віктор Козак. Чоловік працює техніком з ремонту та обслуговування медичного обладнання лікарні і з перших днів пандемії бачив, скільки хворих поступає на лікування.
«Твердо вирішив вакцинуватись. Не раз на чергуванні бачив, яка картина із хворими. Ось лише за минулу добу для коронавірусних хворих пішло 30 балонів із киснем, а в позаминулу - 20. Не хвилююсь з приводу побічних дій, адже захист від недуги набагато важливіший», – каже чоловік.
Сімейний лікар з с. Клембівки Світлана Баранецька третьою отримала свою дозу вакцини. Жінка теж є прихильницею вакцинації, адже часто контактує із хворими. Обслуговує 1800 пацієнтів.
«Дуже багато шуму і негативу навколо цієї кампанії із вакцинації, але я її повністю підтримую. От, буває, приходять люди на прийом, а ти ж не знаєш, який стан їх здоров’я? Побічні дії бувають, температура є звичним явищем для багатьох вакцин. Страшніше, коли ти дихати не можеш, коли задихаєшся від хвороби», – каже лікарка.
Мобільна бригада у складі Олени Віталіївни, Наталі Віталіївни та Броніслави Михайлівни проводить вакцинацію вже другий тиждень. Самі медпрацівники вакцинувались у м. Вінниця, почувають себе добре. Кажуть, що трішки боліла рука в місці уколу та була температура 37,5 0 С.
Варто зазначити, що згідно з інструкцією виробника, протипоказаннями до застосування вакцини Covishield/AstraZeneca є підвищена чутливість до діючої речовини, лихоманка при супутніх захворюваннях, порушення згортання крові та ослаблений імунітет.
«Наразі інструкція препарату Covishield/AstraZeneca передбачає наступні протипоказання до проведення вакцинації: перше - наявна підвищена чутливість до діючої речовини вакцини, зазначеної в інструкції виробника, друге - супутні захворювання, які супроводжуються значним підвищенням температури, зокрема лихоманка. Хотів би наголосити, що незначне підвищення температури, тобто субфебрильна температура або застуда, не є протипоказанням до вакцинації. В цей період робити щеплення можна, але після консультації з лікарем», – про це на брифінгу повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко.
За словами ж очільника МОЗ Максима Степанова, жодних серйозних побічних наслідків після уколу препаратом Covishield в Україні не було.
«Ми фіксуємо будь-які повідомлення, які є від вакцинації: від почервоніння шкіри, закінчуючи підвищенням температури. Жодних важких наслідків від вакцинації при здійсненні майже 20 тис. щеплень в Україні не зафіксовано», – розповів Степанов. Лише одну людину госпіталізували після вакцинації.
«У нас був лише один випадок, коли треба було перестрахуватися. У людини, яка вакцинувалася, декілька днів була підвищена температура. Але це було протягом 2 діб, після того температура внормувалася і людина повернулася до звичайного життя», – пояснив причини госпіталізації міністр.
Нагадаємо, серед найпоширеніших побічних ефектів після вакцинації препаратом Covishield (Astra Zeneca): слабкість, біль, почервоніння, свербіж, набряк або синяк в місці ін’єкції, погане самопочуття, втома, озноб, головний біль, нудота, біль в суглобах або м’язах.