Сьогодні, 8 квітня, відбулась онлайн-зустріч з нагоди презентації дослідження аналізу нормативно-правовової бази України щодо впровадження моделі Барнахус, підготовленого Офісом Ради Європи в Україні.
Організаторами зустрічі виступили Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх спільно з Офісом Ради Європи в Україні. Зустріч стосувалася обговорення практичних аспектів функціонування такої моделі в Україні.
На початку зустрічі міжнародна експертка Ради Європи Олівія Лінд Халдорссон та національна експертка Ради Європи Тамара Бугаєць презентували результати Аналізу української нормативно-правової бази щодо створення та функціонування моделі Барнахус.
Окремо керівник проектів з питань захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Анна Омельчук відзначила досвід Вінниччини в підготовці та реалізації даного проекту. Так, у Вінницькій області підписано тристоронній Меморандум, створено мультидисциплінарну команду на рівні області, проведено низку міжвідомчих тренінгів, розроблено положення на обласному рівні, оснащено приміщення центру Барнахус, найнято персонал для роботи в центрі.
За словами Анни Омельчук, досвід Вінниччини є показовим для інших регіонів України, ще й тому, що керівництво області висловлює готовність і надалі забезпечувати сталість реалізації проекту.
Про практичні аспекти реалізації пілотного проекту щодо впровадження моделі Барнахус у Вінницькій області розповіла перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна. Посадовиця зазначила, що проблема насильства над дітьми є актуальною в Україні і на Вінниччині, зокрема. Щорічно у Вінницькій області реєструється до 500 випадківзлочинів, в яких потерпілими є неповнолітні особи.
Так, за її словами, у грудні 2020 року підписано Меморандум між Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я» про взаєморозуміння щодо створення центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення» (модель «Барнахус»). На цьому етапі впровадження пілотного проєкту розпорядженням Голови обласної державної адміністрації створено міжвідомчу робочу групу щодо заснування міжсекторального центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення (модель «Барнахус»).
Як зауважила Наталя Заболотна, в результаті проведеної роботи виникла необхідність розширити склад міжвідомчої робочої групи, до якої увійшли голова Вінницького міського суду Вінницької області; старший слідчий в особливо важких справах організаційно-методичного відділу слідчого управління ГУНП; регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної ради України з прав людини у Вінницькій області.
«Безумовно, важливим аспектом у впровадженні проєкту є навчання міжвідомчої групи. За цей час проведено онлайн-тренінги для 2-х груп учасниць/учасників: прокурорів відділу ювенальної превенції, слідчих суддів, слідчих відділів поліції, працівників служб у справах дітей Вінницької області. Серії навчань для членів робочої групи, яка координує та впроваджує роботу моделі «Барнахус» у області. Семінар-тренінг «Загальні засади та механізми взаємодії/міжвідомчої співпраці/в реалізації пілотного проєкту «Барнахус» та семінар-супервізію «Напрацювання механізмів реалізації пілотного проєкту щодо захисту і соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус») у Вінницькій області», – повідомила посадовиця.
Щодо приміщення, в якому буде розміщено «Барнахус», Наталя
Заболотна зазначила, що наразі на розгляд сесії обласної ради подано зміни до статуту комунального закладу «Обласний комплексний центр надання соціальних послуг». В приміщенні здійснено косметичний ремонт та встановлено основну частину обладнання. В центрі облаштовано кімнати для очікування, опитування та персоналу, а також кухня, 2 туалети та 2 душові кімнати. У Центрі передбачена можливість розширення, є додаткова кімната, в якій можливо перебування дитини цілодобово, однак кімната потребує облаштування. Наразі є необхідність забезпечити обладнання кімнати для міждисциплінарної команди (стіл, стільці, столик, фліпчарт, ноутбук) та медичний пункт; дообладнання кімнати очікування (телевізор), опитування (спеціальні матеріали для психолога) та персоналу (сейф); підведення додаткової точки інтернету; забезпечення безперебійної роботи відеофіксації опитування дитини; підключення електрогенератора та стабілізатора напруги на випадок перебоїв з постачанням електроенергії.
«Це тільки початок впровадження моделі «Барнахус» у Вінницькій області. Ми готові до тісної співпраці та впровадження пілотного проєкту в регіоні», – запевнила Наталя Заболотна.
Посадовиця переконана – реалізація пілотного проекту з впровадження моделі Барнахус на Вінниччині має відбуватися паралельно із унормуванням законодавчої бази на національному рівні.
Коментарі з приводу почутого залишила Олівія Лінд Халдорссон, зазначивши, що на Вінниччині проведена справді вражаюча робота в цьому напрямку. Окрім того, міжнародна експертка Ради Європи наголосила, що саме за результатами подібних обговорень в різних країнах Європи з’являється можливість зрозуміти справді важливі для розвитку проекту акценти.