Сьогодні, 15 червня, в м. Вінниця відбулось засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
Про головні аспекти реалізації пілотного проєкту щодо впровадження моделі Барнахус у Вінницькій області розповіла перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна. Вона зазначила, що проблема насильства над дітьми є актуальною в Україні і у Вінницькій області зокрема. Щорічно реєструється до 500 випадків злочинів, в яких потерпілими є неповнолітні особи. В регіоні системно проводиться робота щодо забезпечення невідкладного реагування на випадки загрози життю та здоров’ю дітей, жорстокого поводження з ними. Забезпечено роботу правоохоронних органів та соціальної сфери.
«У грудні 2020 року було підписано Меморандум між Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я» про взаєморозуміння щодо створення центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення» (модель Барнахус). Створення Центру Барнахус є дуже важливим для нашої області. Адже це дасть можливість створення умов для проведення допиту дитини та інших процесуальних дій щодо дитини у дружньому середовищі; надання психологічних послуг дітям - потерпілим та дітям - свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством; надання інформаційно-консультативних послуг, зокрема інформації про їх права та можливості реалізації цих прав, у тому числі інформування про можливість отримання безоплатної правової допомоги відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», – повідомила Наталя Заболотна.
Посадовиця наголосила, що Вінниччина готова до подальшої імплементації моделі Барнахус у Вінницькій області. Адже основна її мета – проведення процесуальних дій відповідно до положень КПК в середовищі, дружньому до дитини та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації та надання таким дітям комплексної соціальної, психологічної, правової, медичної інших видів допомоги.
Як зауважив заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук, модель Барнахус – це комплексний підхід до захисту прав дитини, яка зазнала насильства. Він також зазначив, що коли дитина піддається насильству, ряд різних суб’єктів, включаючи соціальні служби, медичні заклади, правоохоронні органи, прокурорів та суддів, зобов’язані сприяти дотриманню прав дитини та діяти в найкращих її інтересах. Якщо ці суб’єкти не працюють разом, дитина проходить через ряд установ та має неодноразові бесіди (опитування) з різними особами, в різних місцях та у поєднанні з різними методами збору інформації. Як наслідок – покази дитини можуть бути дискредитовані, а сама дитина підлягає повторній травматизації. Відтак, Для захисту дітей, які постраждали або були свідками протиправних дій, під час кримінального розслідування та судових процесів необхідно застосовувати конкретні заходи та надавати комплексні та скоординовані послуги.
В ході роботи відбулась презентація проєкту Закону України «Про юстицію, дружню до дитини» та обговорення плану діяльності Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх на поточний рік.
Нагадаємо, Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх — це тимчасовий консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України, утворений згідно постанови КМУ від 24 травня 2017 року № 357 з метою запровадження міжінституційної платформи для системного обговорення та вирішення проблемних питань розвитку правосуддя щодо неповнолітніх, прийняття узгоджених рішень, що відповідають інтересам дитини.