17 червня Вінниччину відвідали Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав дитини та сім`ї Аксана Філіпішина спільно із Представником Уповноваженого в центральних областях Валерієм Ольховим.
Під час зустрічі з керівництвом регіону та профільних служб обговорили стан дотримання прав людини в області.
Як зазначила Аксана Філіпішина, щороку Уповноважений Верховної Ради України з прав людини отримує десятки тисяч звернень громадян з різних куточків нашої держави.
«Аналіз цих звернень, а особливо наш ініціативний моніторинг по регіонах щодо ситуації з дотриманням прав людини, спонукав Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмилу Денісову ініціювати виїзди з центрального офісу до всіх без винятку регіонів задля того, аби налагодити діалог з місцевими органами влади, адже кожна область відрізняється ситуацією у сфері дотримання прав людини. Для когось гостро постає питання заборгованості із заробітними платами, для інших – проблема безперешкодного доступу до освітніх чи соціальних послуг. Також в умовах пандемії тривожна ситуація щодо насильства. Тобто кожен регіон за своєю проблематикою є індивідуальним. Вінниччина – це вже третя область, де проводиться зустріч з метою обміну інформацією, баченням нашого, центрального офісу щодо ситуації, і, власне кажучи, найважливіше для нас – почути позицію, погляди людей на місцях», - зазначила Аксана Філіпішина.
Учасників зустрічі ознайомили із результатами моніторингових візитів щодо дотримання прав дітей в умовах карантинних обмежень, обумовлених поширенням гострої респіраторної хвороби SARS-Cov-2.
Крім цього, акцентували увагу на дотриманні прав дітей в умовах адміністративно-територіальної реформи. Окремо обговорили проблемні питання стосовно прав учасників освітнього процесу, права на приватне життя, особливостей захисту дітей та захисту пільгових категорій населення.
Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім`ї також підкреслила, що пандемія суттєво вплинула на весь спектр прав людини в Україні. Так, за даними офіційного моніторингу, загострилася проблема доступності до медичних та соціальних послуг. Це пов’язано із тим, що лікарні отримували статус «ковідних». А оскільки у період жорсткого локдауну в деяких регіонах державні органи та громадські приймальні зачинялися, фіксувалися порушення права на звернення громадян у разі розгляду такого звернення у присутності людини та право на інформацію.
Окремий спектр проблем також стосується й дотримання прав дітей на місцях.
«Якщо говорити про дітей, то ситуація взагалі кричуща, адже діти з різних причин є найуразливішою категорією. Зокрема, минулого року зафіксовано рекордне збільшення проявів домашнього насильства. Також порушувалося право дітей на доступ до якісної освіти, адже ми обговорювали питання щодо того, наскільки в умовах дистанційного навчання діти мали рівний доступ до якісних освітніх послуг, чи мали вони доступ до мережі «Інтернет» або ж взагалі телефон чи комп’ютер для того, щоб відвідувати заняття в режимі онлайн. Таких проблем надзвичайно багато і вони торкнулися кожної сфери життя української родини», - підкреслила Аксана Філіпішина.
Пандемія не просто вплинула на права людини, а спонукала державні органи та органи місцевого самоврядування змінити формат роботи та призвичаїтися до нових реалій.
Зокрема, Міністерством освіти і науки України розроблені програми для дистанційного навчання, уроки, телевізійні програми. Робота у цьому напрямку триває.
Також цьогоріч Міністерство цифрової трансформації України розробило програму забезпечення швидкісного інтернету у громадах.
До речі, Уповноважений ВРУ з прав людини один із перших звернувся до Прем’єр-міністра України з приводу цієї проблематики задля доступу дітей до якісних освітніх послуг.
За словами Сергія Борзова, 235 сіл 42 територіальних громад Вінниччини отримають доступ до швидкісного оптоволоконного інтернету.
«Кабінет Міністрів України затвердив розподіл субвенції з державного бюджету на реалізацію проекту «Інтернет-субвенція». Загальна сума фінансування – майже 484 млн грн, з яких 25,498 млн грн отримають громади Вінницької області, які подали заявки на участь в проекті», - зазначив Голова ОДА.
Змінюється і ситуація з медициною, зокрема, в напрямку доступу до вакцинації.
«До речі, варто відзначити, що Вінницька область має показники вакцинації вище середнього на рівні Україні. Звісно, цього все ще вкрай недостатньо, але позитивні зміни все ж таки відбуваються», - зазначила Аксана Філіпішина.
Під час зустрічі Представник Уповноваженого в центральних областях Валерій Ольховий подякував за співпрацю та підкреслив: «Сьогодні ми зібралися задля того, щоб більш детально вивчити та скоригувати ситуацію на місцях. Є досить багато випадків порушення прав людини на різних рівнях, в тому числі і в громадах».
Під час зустрічі Голова ОДА Сергій Борзов запевнив: «Ми виїжджаємо по кожному випадку виявлення порушень, а також спілкуємося з людьми на місцях, докладно вивчаємо ситуацію».
У свою чергу, перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна зазначила, що профільні служби області постійно проводять роботу в напрямку забезпечення прав людини. Також посадовиця розповіла і про впровадження на рівні області пілотного проекту – моделі Барнахус.
«Безперечно, ті напрацювання, які є зараз, ще не остаточні, тож з часом вони будуть доповнені та вдосконалені з урахуванням всіх ключових аспектів, результатів та досвіду впровадження моделі Барнахус на рівні області, а в подальшому й на загальнодержавному рівні», - зауважила Наталя Заболотна.
Учасники зустрічі окреслили шляхи подальшої співпраці задля належного забезпечення прав людини. Представник Уповноваженого Аксана Філіпішина повідомила про основні порушення та проблемні питання, які впливають на забезпечення прав людини в сфері охорони здоров`я, освіти, соціального захисту, культури.