Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна разом з директором Департаменту гуманітарної політики ОВА Володимиром Буняком взяли участь у засіданні Урядового комітету.
Учасники ознайомилися із законопроєктом «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам».
Власне які зміни відбудуться у разі, якщо Верховна Рада ухвалить цей законопроєкт? Зокрема:
- Більшість студентів отримуватимуть освіту за рахунок держави чи регіональних ініціатив, використовуючи державні гранти та пільгові довгострокові кредити. Це дозволить їм повністю або частково покрити вартість навчання. Решта студентів фінансуватимуть свою освіту за рахунок фізичних чи юридичних осіб, як і раніше. Зникає чітке розділення на «бюджетників» та «контрактників».
- Розмір державного гранту буде залежати від результатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО/НМТ) і може покривати до 100% вартості навчання. Решта витрат студента може бути співфінансована або вирішена через отримання пільгового довгострокового кредиту.
- Деяким категоріям населення можна вступати до закладу освіти лише за результатами вступних випробувань у самому закладі освіти:
– особи з інвалідністю внаслідок війни, діти з інвалідністю та особи з інвалідністю І групи, які неспроможні відвідувати заклад освіти;
– учасники бойових дій;
– особи, місце проживання яких зареєстроване не окупованих територіях;
– військовослужбовці військової служби за контрактом не менше одного року при вступі до вищих військових закладів освіти тощо.
- Залишається 40% місць за державним замовленням. Зокрема бюджетні місця збережуться для вразливих категорій населення.
"Нова система фінансування освіти може вступити в дію вже з вересня 2024 року. Вона дасть змогу більшій кількості українців здобути вищу освіту та розширити перелік способів фінансування", - підкреслила Наталя Заболотна.
Джерело інфографіки – офіційна сторінка Міністерства освіти і науки України.