Онкологія – небезпечна недуга, тож Департамент охорони здоров'я та реабілітації ОВА наголошує на необхідності звертатися до лікарів з метою профілактики. Особливо це актуально у час війни, коли українці живуть у постійному стресі.
Сумна статистика: на Вінниччині зареєстровано близько трьох тисяч жінок з діагнозом - рак шийки матки. У 2022 році від цієї недуги померли 43 жінки. Лише за минулий рік до Подільського регіонального центру онкології 50% пацієнток прийшли вже на 3-4 стадії захворювання. Третина з них віком 25-35 років.
Роль медичної сестри є надзвичайно важливою у медичному закладі. Коли ж йдеться про роботу в сільській місцевості, то до медсестер їхні пацієнти ставляться з особливою довірою й повагою. Адже медсестра – людина, яка живе поруч, по її допомогу можна звернутися у будь-який час.
Серед таких медсестер й Оксана Маслій із Теплицького Центру первинної медико-санітарної допомоги. Вона любить свою роботу, з увагою і турботою ставиться до пацієнтів, які довіряють медсестрі. Як зазначає пані Оксана, їй подобається працювати у професійному колективі. Має підтримку керівництва та можливість постійно самовдосконалюватися.
Новим кроком для професійного розвитку та зростання стало навчання, організоване проєктом «Рання діагностика раку шийки матки у жінок в сільській місцевості», що впроваджується за підтримки USAID в межах проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт. Відтак, медсестер навчили проводити онкоскринінг для раннього виявлення раку шийки матки у жінок та робити ПАП-тест.
«Під час навчання я дізналася багато цікавої інформації щодо забору, зберігання та транспортування матеріалу. Тепер ці знання активно використовую на практиці, - коментує Оксана Маслій.
Сьогодні пані Оксана працює поруч із сімейним лікарем, а також має окремий кабінет, де здійснює забір матеріалів у жінок для діагностування раку шийки матки. Для огляду обладнали спеціальний кабінет, де комфортно пацієнткам та медичному персоналу.
«Я вірю, що наша робота дасть чудовий результат і ми зможемо врятувати чиїсь життя. Адже часто жінки не відвідують гінеколога й навіть не здогадуються про свою хворобу. Перші тижні моєї роботи показують, що пацієнтки зацікавлені в такому обстеженні. Якщо ми починали з 5-6 обстежень на день, то зараз вже приймаємо на онкоскринінг до 20 жінок, — розповідає Оксана Маслій.
Медсестра додає, що готова працювати з пацієнтками й надалі. Адже важливо, щоб жінки розуміли необхідність регулярних профілактичних обстежень і не відкладали піклування про своє здоров’я до Перемоги.