Як зазначила Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна: «Доступність лікарських засобів для людей у сільській місцевості досі залишається проблематичною. Велика кількість аптек, що існують в громадах області, не законтрактовані з НСЗУ за програмою «Доступні ліки».
За ініціативою народної депутатки України Ірина Борзова спільно із працівниками Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА й громадською організацією «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део»» проаналізували аптечну мережу у Жмеринському районі.
Сьогодні обговорили результати на засіданні круглого столу за участі представників громад, медичних закладів та фармацевтичного бізнесу.
За словами Наталі Заболотної, наразі у Вінницькій області до програми «Доступні ліки» долучилися понад 500 аптечних пунктів. У Жмеринському районі зокрема – 46.
«Якщо у місті немає проблем із доступом до аптек, які працюють за програмою реімбурсації, то у селах, на жаль, ситуація протилежна. Більше того, у деяких сільських територіальних громадах немає аптечних пунктів взагалі. Є потреба щодо відкриття аптек хоча б у 18 населенних пунктах, - підкреслила Перший заступник Начальника ОВА. - Міністерство охорони здоров‘я України поставило завдання, аби до кінця 2024 року у кожній області з‘явилися мобільні аптеки. Вони мають діяти за певним графіком та маршрутом, доставляючи ліки у віддалені куточки області».
Наталя Заболотна зауважила, що це дозволить відпускати безрецептурні препарати, рецептурну групу препаратів (крім наркотичних засобів та прекурсорів), здійснювати відпуск в тому числі за електронним рецептом та за програмою «Доступні ліки».
«Ми з‘ясували причини того, чому наявні аптеки не долучаються до програми «Доступні ліки». Це потребує значних витрат у співвідношенні з доходом, який приносить аптека у сільській місцевості. Проте ми вдячні соціально відповідальному бізнесу, який додає ці труднощі», - зазначила посадовиця.
Також вона додала, що безбар’єрний простір – це і про доступ до отримання лікарських засобів.
«В Україні запустили перші мобільні аптечні пункти на Харківщині та Черкащині, а на Донеччині та в окремих прикордонних районах Сумщини стартував пілотний проєкт «Укрпошта. Аптека». Тому ми працюватимемо над подібним проєктом у Жмеринському районі, а згодом і на території усієї Вінниччини». - резюмувала Наталя Заболотна.