У 2024 році Вінницька область активно долучилася до проекту «Міжвідомча співпраця у сфері охорони здоров'я» (UKR2303 Institutional Cooperation in the Health Sector), метою якого є запобігання суїцидам у громадах.
Проєкт, реалізований Центром психічного здоров'я Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) спільно з Університетською клінікою Акерсхус (Норвегія) та Громадською організацією «Асоціація фахівців з розв'язання конфліктів та соціальної та психологічної підтримки «Слова допомагають», мав значний вплив на місцеві громади.
Серії каскадних активностей з профілактики суїцидів у громадах області пройшли в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
«Основна мета тренінгу з профілактики суїцидів у громадах – це поглиблення розуміння проблеми суїциду та навчання учасників надавати підтримку людям, що перебувають у суїцидальній кризі. Учасники тренінгу здобули навички виявлення ознак суїцидальної поведінки, ведення розмови та орієнтування осіб до необхідних ресурсів та служб допомоги»,- підкреслила Олена Бессараба, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Вінницькій області.
Завдання тренінгу включали:
- Розпізнавання ознак суїцидальної поведінки.
- Навички ведення розмови з людьми у суїцидальній кризі.
- Розробка плану безпеки для осіб з суїцидальними думками.
- Ознайомлення з ресурсами та службами допомоги для людей у кризовій ситуації.
- Підвищення готовності до надання психологічної підтримки та планування послуг кризової підтримки на місцевому рівні.
Фасилітаторами проєкту виступили 59 фахівців, які провели 68 тренінгів, охопивши 411 осіб із більше ніж 6 громад області.
Тренінги з профілактики суїцидів проводилися з метою забезпечення учасників необхідними знаннями та навичками для надання підтримки особам у суїцидальній кризі. Участь у тренінгах брали фахівці державних і недержавних організацій, громадські лідери, волонтери у сфері первинного реагування, кризової допомоги, охорони психічного здоров’я і психосоціальної підтримки.
Після успішного завершення тренінгу учасники отримали сертифікати гейткіпера та право проведення воркшопів з превенції суїциду на рівні громад.
Проєкт сприяв підвищенню обізнаності щодо профілактики суїциду серед мешканців місцевих громад, що підвищило готовність до планування і надання послуг кризової підтримки на локальному рівні.
«Ми включили інформацію про ці воркшопи в рамки місяця інформування про психічне здоров’я, аби громади більш прицільно звернули увагу на цю тематику. Під час проведення розширеної ЕСНО- сесії нам вдалось долучити 148 учасників з різних секторів послуг, 8 областей України: соціальної сфери, освітян, працівників культури, охорони здоров’я» - зауважила Аліна Кобець, регіональна координаторка з психічного здоров’я проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» у Вінницькій області.