У зустрічі взяли участь керівництво області та міста, представники профільних департаментів ОВА, а також експерти у соціальній сфері.
Перша заступниця Начальника ОВА Наталя Заболотна розповіла, що ВООЗ профінансує соціальний проєкт для молодих людей з інвалідністю на Вінниччині.
"Цьогоріч, у липні, організація підтримала проєкт «Підтримане проживання та професійна орієнтація для людей з інвалідністю внаслідок порушень інтелектуального розвитку» відокремленого підрозділу ГО «Справа Кольпінга в Україні» — «Родина Кольпінга»", - зазначила посадовиця.
Метою проєкту є підтримка функціонування будинку підтриманого проживання, на базі якого надається соціальна послуга згідно з державним стандартом. Тут молоді люди та підлітки з інвалідністю готуються до самостійного життя, набуваючи необхідних навичок.
Заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець зауважив, що послуга підтриманого проживання є надзвичайно важливою, а її впровадження має відбуватися передусім на рівні громад: «Її необхідність обумовлена державними стандартами надання соціальних послуг, які передбачають, що ця допомога має бути максимально доступною і наближеною до людини, яка її потребує».
Під час зустрічі обговорили потенційні шляхи для подальшої співпраці:
- Проєкт «Родинні табори з соціальної адаптації ветеранів/ок з інвалідністю «Перший крок до мобільності» (ГО «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю» Відкритті серця»);
- Впровадження на Вінниччині послуги підтриманого проживання для осіб з інвалідністю(ГО «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю» Відкритті серця»);
- Проєкт паліативного догляду «Ковток повітря» для осіб, які мають невиліковні прогресуючі захворювання, що супроводжуються тяжкими розладами життєдіяльності, потребують догляду.
Ольга Горб, національний консультант, технічний спеціаліст з соціальних послуг та довготривалій допомозі, Бюро ВООЗ в Україні зазначила: «Ми підтримуємо стратегію деінституалізації. Зараз це основний напрямок роботи, і буде на 2025 рік. Стратегія надає можливість проаналізувати ситуацію та проблеми на довгу перспективу – забезпечити превенцію потрапляння до інтернатів і створення нових альтернативних форм. Зокрема для людей з інвалідністю та людей похилого віку. Паліативна допомога, медична послуги для людей з інвалідністю – те над, чим маємо працювати».
Представники ВООЗ в Україні високо оцінили ініціативи, що впроваджуються на Вінниччині, та висловили готовність сприяти їх розвитку.
«Я вважаю, що ми є пасіонаріями у наданні послуг соціальної підтримки людям з інвалідністю, людям похилого віку та біженцям. Саме ці категорії виявилися найбільш вразливими до проблем, які принесла з собою війна. Сьогодні ВООЗ співпрацює з громадами та обласними військовими адміністраціями, щоб сприяти створенню більш інклюзивного суспільства», - зазначила міжнародний консультант ВООЗ Кетлін Дірі.
Наталя Заболотна подякувала партнерам за підтримку та зазначила, що реалізація таких проєктів є важливим кроком до соціалізації осіб з порушеннями у розумовому розвитку, а також сприяє здобуттю навичок самостійного проживання.
«Спільними зусиллями ми досягаємо важливих результатів. Переконана, що наша співпраця продовжить приносити плоди для розвитку соціальних послуг та охорони здоров’я в нашому регіоні». – підсумувала Перша заступниця Начальника ОВА.
Цей візит став важливим кроком на шляху до розвитку інклюзивного суспільства, де кожна людина, незалежно від життєвих обставин, матиме можливість отримувати якісну підтримку та послуги, що забезпечують гідне життя.