Сьогодні заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець провів нараду з очільниками й профільними фахівцями громад, представниками районних військових адміністрацій щодо забезпечення стабільності доступу до зв’язку та мережі Інтернет в умовах тривалих відключень електроенергії чи можливих блекаутів.
Також до зустрічі долучилися представники профільних департаментів обласної військової адміністрації.
Андрій Кавунець наголосив на необхідності надання сприяння операторам зв’язку в підключенні додаткової генерації до об’єктів телекомунікаційної інфраструктури.
«Ворог продовжує здійснювати масовані атаки, руйнувати об’єкти української критичної інфраструктури. Під час тривалих відключень електроенергії збільшується навантаження на мережу, що може призводити до перебоїв із зв’язком та інтернетом, чи взагалі його відсутності. Маємо запобігти цьому шляхом додаткової генерації для мобільних операторів». – акцентував посадовець.
Заступник Начальника ОВА додав, що це питання вже підіймалося раніше на засіданні ТЕБ та НС.
«Деякі громади вже відреагували й взяли на себе пошук генераторів у розташованих поблизу веж мобільного зв’язку суб’єктів господарювання всіх форм власності. Оператори мобільного зв’язку вже заключають угоди з такими суб’єктами на послуги з генерації. Однак, на жаль, наразі це недостатня кількість, і нам необхідно активізувати цю роботу з метою підготовки до усіх можливих сценаріїв. Необхідно врахувати також і те, що близько 80% інтернет-трафіку зазвичай проходить по мережам фіксованого зв’язку. Тому окреме завдання для органів місцевого самоврядування – проведення аналізу наявних підключень та забезпечення доступу до мережі Інтернет за «пасивною» технологією PON чи X-PON, що забезпечить доступ навіть за умов відключення централізованого енергопостачання. Необхідно забезпечити і резервне живлення всіх пристроїв внутрішньої архітектури доступу в таких закладах – конверторів, модемів та роутерів. Попри відключення світла, заклади соціальної та медичної сфери, ЦНАПи, адміністрація громад мають продовжувати повноцінну роботу і мати гарантований доступ до мережі Інтернет, а жителі громад – залишатися за зв’зку з близькими», - підкреслив Андрій Кавунець.
Заступник Начальника ОВА закликав керівництво громад пропрацювати це питання та оперативно надати актуальну інформацію з зазначених питань, аби забезпечити стабільність мобільного та проводового зв’язку.
Також під час наради йшлося про верифікацію вулиць в населених пунктах області для наповнення Єдиного державного реєстру адрес.
«Це дозволить систематизувати адресну інформацію, полегшить та пришвидшить оформлення необхідних документів через інформаційний доступ з іншими реєстрами. Загалом ситуація з оновленням інформації для ЄДРА по наших громадах є досить непоганою. Вінницька область була відзначена як лідер та отримала Подяку від профільного міністерства за активну роботу за цим напрямком. Однак, в деяких громадах верифікація вулиць ще триває, тому необхідно активізуватися, аби завершити процес до кінця цього року», - зазначив Андрій Кавунець.
Крім того, учасники проаналізувати роботу щодо внесення метаданих наборів геопросторових даних громад до Національного порталу. Станом на зараз, ще не всі громади подали необхідну інформацію в систему. Під час наради представники громад мали можливість отримати необхідну консультацію.
Наприкінці наради заступник Начальника ОВА проінформував присутніх про можливість проведення кібердіагностики для 500 суб’єктів малого та середнього бізнесу, органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств в рамках програми, що фінансується USAID.
«Це гарна можливість для громад, щоб чітко зрозуміти свої сильні та слабкі сторони за напрямком кібербезпеки, та визначити над чим варто ще попрацювати задля посилення стійкості». – резюмував Андрій Кавунець.