Відбулося 12-те засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України під головуванням Міністра охорони здоров’я України, співголови МКР Віктора Ляшка.
У засіданні взяли участь представники органів центральної влади, обласних військових адміністрацій та регіональні координатори Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»
Від Вінниччини до наради долучилися заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Олена Бессараба та представники профільних департаментів ОВА.
В умовах повномасштабної війни кожен українець переживає вкрай глибокі емоції та переживання.
Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, яка реалізується з ініціативи Першої леді Олени Зеленської, має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний з війною стрес та наслідки пережитих травматичних подій.
Заступник Керівника Офісу Президента України, співголова МКР Ірина Верещук підкреслила, що у розбудові системи психічного здоров’я координація на всіх рівнях є надзвичайно важливою.
«Питання психологічного забезпечення та соціального супроводу є наскрізним, адже є дуже багато людей, які зараз потребують підтримки: ветерани війни, члени їх родин, військовослужбовці, ВПО, люди вразливих категорій. Тому ми маємо ефективно взаємодіяти, чути потреби регіонів та громад, аби давати швидкі та потрібні рішення». – акцентувала Ірина Верещук.
Під час засідання учасники розглянули п’ять питань. Зокрема, йшлося про ухвалений Верховною Радою Закон «Про систему психічного здоров’я в Україні». Попереду – створення Національної комісії з питань психічного здоров’я, яка буде основним координатором проведення заходів у цій сфері, а також розробка підзаконних актів, що деталізують положення закону, та імплементація цих положень.
У фокусі уваги – психологічна підтримка ветеранів війни. «Політика героїв» Президента України Володимира Зеленського та державна стратегія ветеранської політики передбачає відновлення фізичного та ментального здоров’я наших Захисників та Захисниць, ветеранів війни, їх членів сімей та членів сімей загиблих Героїв. Триває активна робота щодо розбудови мережі надання психологічних послуг, щоб в кожній громаді можна було отримати необхідну підтримку.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко акцентував, що Урядом прийнято Постанову, яка розширює перелік безоплатних медичних послуг для ветеранів війни на рівні первинної медичної допомоги. Скористатися ними зможуть звільнені з військової служби учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни, які підписали декларації з сімейним лікарем.
Окремо учасники заслухали доповідь про концепцію постанови КМУ про психологічну підтримку військовослужбовців.
Досвідом впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у регіонах поділилися представники Івано-Франківської та Рівненської ОВА.
Керівниця Координаційного центру з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України Оксана Збітнєва зазначила, що за останнім соціологічним дослідженням, яке проводили в грудні 2024 – січні 2025 року, лише 21 % українців задоволені своїм ментальним здоров’ям.
«З 77 % до 83 % зріс рівень стресу та знервованості. Водночас дедалі більше українці демонструють готовність звертатися до спеціалістів. У порівнянні з показниками 2022 року відсоток тих, хто категорично не планує відкриватися фахівцю зменшився вдвічі. Це маркер поступового зниження стигми щодо підтримки ментального здоров’я в нашому суспільстві». – зауважила Оксана Збітнєва.
Також керівниця Координаційного центру з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України проінформувала про результати роботи над обласними Планами заходів з психічного здоров’я, пріоритетні проєкти, консультації громад та регіональну координацію.
На Вінниччині обласний план заходів на 2024-2026 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року сприяє:
- створенню цілісної системи ПЗПСП (психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки) у регіоні;
- обʼєднанню вже наявних ресурсів та експертизи;
- уникненню/зменшенню впливу наявних негативних факторів;
- формуванню більш якісних та стійких послуг у громадах;
- задоволенню зростаючих потреб населення у ПЗПСП.
Було відзначено, що заходи, включені до плану, передбачають орієнтацію на сервіс, розвиток та розбудову власної спроможності щодо навчання та надання супервізії.
Також в межах заходу презентували посібник «Створення, функціонування та облаштування Центрів ментального здоров’я при закладах охорони здоров’я», який допоможе у створенні безпечного та комфортного середовища для відновлення психічного здоров’я безпосередньо у кластерних лікарнях.
Психосоціальна підтримка зараз є однією з нагальних потреб, адже йдеться про відновлення наших громадян. Бо ментальне здоров’я – це, перш за все, про стійкість: кожної людини, родини, громади та України.