На Вінниччині успішно реалізується флагманський проєкт «Економічна безбар’єрність». Це один із напрямів Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, що реалізується з ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Основна мета проєкту полягає у забезпеченні рівних умов та можливостей для працевлаштування чи отримання фінансових ресурсів для започаткування або розширення власної справи для усіх громадян, незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я.
Як зазначив заступник Начальника голови ОВА Сергій Здітовецький, економічна безбар’єрність набуває особливої актуальності у період воєнного стану. Війна вплинула на відтік працездатного населення за кордон та збільшення вразливих категорій, зокрема ветеранів, людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб. Для того, щоб забезпечити цим людям можливість повернутися до трудової діяльності, успішно працевлаштуватися або відкрити власну справу, діють такі державні програми:
- Гранти та мікрогранти на власну справу,
- Грант для ветеранів та членів їхніх сімей
- Перенавчання в Центрах професійно-технічної освіти при Державній службі зайнятості України
- Отримання ваучерів на перенавчання для внутрішньо переміщених осіб.
- Відшкодування роботодавцям витрат на облаштування робочого місця для особи з інвалідністю
За словами Сергія Здітовецького, завдяки державній програмі «єРобота», яка дає можливість отримати гранти на започаткування або розширення власного бізнесу, торік ветерани Вінниччини отримали від держави 190 млн грн.
«З Вінницької області через портал Дія було подано майже 1,4 тис. заявок та 195 звернень від ветеранів та членів їх сімей на отримання гранту. З них було задоволено 722 заявки на суму 190 млн грн. В рамках цієї програми передбачається створити 1395 нових робочих місць. Серед отримувачів – 507 фізичних осіб-підприємців, 59 юридичних осіб та 159 громадян, які планують відкрити власну справу. Водночас 13 осіб з числа ВПО на розвиток власної справи залучили 3,5 млн грн, а 86 учасників бойових дій та члени їх сімей – 42,5 млн грн», - сказав посадовець.
Сприяє економічній безбар’єрності і державна програма «Доступні кредити «5-7-9», яка стартувала 2020 року. Програма передбачає компенсацію відсотків за залученими кредитами на розвиток бізнесу. «За час дії програми уповноважені банки Вінницької області уклали понад 5,8 тис. пільгових кредитних договорів із підприємцями на суму понад 19,5 млрд грн. З них 1,4 тис. на суму понад 5 млрд грн укладені в минулому році. За сумами укладених кредитних договорів Вінницька область посідає 6 місце серед регіонів України», - підсумував Сергій Здітовецький.
Також на Вінниччині доволі активно діють програми навчання та перенавчання для отримання нової спеціальності або підвищення кваліфікації. Так, в області програмами профнавчання для безробітних скористалося близько 2 тис. людей, понад 90% з яких були успішно працевлаштовані.
Понад 1 тис. осіб пройшла перенавчання за ваучерами. За словами в.о. директора Вінницької обласної служби зайнятості Г. Бамбури, понад 80% цих людей за результатами опитування заявили, що навчання за ваучером дозволило не лише підвищити професійний рівень, а й отримати бажану роботу, яка відповідає кваліфікації.
Важливим елементом економічної безбар’єрності є програма відшкодування роботодавцям витрат на облаштування робочого місця для особи з інвалідністю. Наразі у Вінницькій області облаштовано 104 таких робочих місця, за що роботодавці отримали компенсацію від держави.
Консультації, як скористатися тією чи інщою державною програмою, надають фахівці Державної служби зайнятості. Для цього можна завітати особисто за адресою м. Вінниця вул. Стрілецька, 3А або скористатись телефонами гарячої лінії +38(063) 814-53-38, +38(050)195-09-24, +38(067)151-33-20. Крім того служба зайнятості практикує проведення онлайн-семінарів для потенційних грантерів.
Впровадження програм професійної підготовки, кар’єрної орієнтації, навчання фінансовій грамотності, надання консультаційної підтримки та фінансових ресурсів для розвитку підприємництва – це той комплекс заходів і практик, який впроваджується на теренах області та сприяє розвитку економічної безбар’єрності.