Заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець взяв участь у круглому столі, де обговорили перші результати Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення.
Захід об’єднав представників прокуратури, поліції, працівників системи надання безоплатної правничої допомоги, адвокатів, суддів, установ соціального захисту, а також медіаторів, психологів та освітян.
Реалізацію пілотного проєкту Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх на базі системи надання безоплатної правничої допомоги розпочато ще з 2019 року, а офіційно затверджено наказом Міністерством Юстиції України, МВС та Офісом генерального прокурора у липні 2024-го.
Програма впроваджує відновний підхід щодо реагування на кримінальне правопорушення, який передбачає вирішення кримінально-правового конфлікту між тим, кому була завдана кримінальним правопорушенням шкода, та тим, хто бере відповідальність за завдану шкоду шляхом медіації.
Під час круглого столу заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець зазначив, що реалізація Програми відновного правосуддя є надважливою, оскільки це новий погляд на питання як уберегти неповнолітнього правопорушника від повторення вчинення кримінальних діянь та зменшити рівень криміногенної ситуації серед неповнолітніх.
«За статистикою, що ми маємо, у Вінницькій області – найбільша кількість дітей, котрі стали учасниками цієї програми. І головне, що це була не суто формальна участь, а якісна програма ресоціалізації, робота з психологами, взаємодія з залученими всіма службами та закладами. У цьому питанні дійсно важливий комплексний підхід, адже має значення і в якому оточенні зростає дитина, і які цінності вона отримує в родині, навчальному колективі та суспільстві». – зауважив Андрій Кавунець.
Також заступник Начальника ОВА відзначив, що робота в межах Програми є прикладом ефективної комунікації, співпраці органів виконавчої влади всіх рівнів й органів місцевого самоврядування.
«Наш обов’язок – забезпечити реалізацію таких заходів на постійній основі та розширити дію Програми по всій території області, аби нею могли скористатися всі, у кого виникне така потреба. Обласна військова адміністрація готова надати все необхідне сприяння задля цього». – підкреслив Андрій Кавунець.
Заступниця директора Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Марина Лукіянова зазначила, що Програма змінює традиційні підходи до кримінальних проваджень, а також до дітей, які перебувають у конфлікті з законом.
«Всі ми робимо помилки, але не всі роблять для себе висновки на майбутнє. Та кожна подія – це життєвий урок. Мені дуже хочеться, щоб життєві уроки для наших дітей були не пов’язані з кримінальними історіями, зокрема, і завдяки таким проектам ставили «крапку» та ставали початком для нового, позитивного життєвого досвіду. А потерпілі, щоб відчули відновлення справедливості та почули щирі вибачення від дитини, яка завдала матеріальну і моральну шкоду», - підкреслила Марина Лукіянова.
Представниця Офісу Генерального прокурора Ярослава Кравець акцентувала, що відновне правосуддя фокусує увагу не лише на покаранні для дитини, а й на її подальшу інтеграцію в суспільстві. Також Ярослава Кравець повідомила, що відносно двох неповнолітніх Вінниччини вже ухвалено вироки, якими призначено більш м’яке покарання ніж передбачено кримінальним кодексом України.
Під час круглого столу учасники розглянули механізм реалізації Програмі відновного правосуддя, передумови її впровадження, ключові аспекти інформування потерпілих та неповнолітніх підозрюваних, обвинувачених про можливість участі у Програмі. Йшлося також про механізм взаємодії міжрегіональних центрів з надання безоплатної правничої допомоги та уповноважених органів з питань пробації. Окремо обговорили роль та завдання медіатора, підготовку до проведення зустрічі з сторонами конфлікту. Значну увагу приділили питанням ресоціалізації неповнолітніх, наданню консультативної підтримки.
Начальниця управління спорту та рухової активності ОВА Наталія Токар наголосила, що одним із найдієвіших способів відновлення після складних життєвих обставин є заняття спортом.
«Сьогодні велика робота проводиться щодо залучення до масового спорту. Вінниччина виступає однією з пілотних областей, де розпочато проєкт з впровадження клубної системи спорту. Ми можемо розглянути залучення до занять у спортклубах дітей, які пройдуть Програму відновного правосуддя, адже спорт змінює та формує особистість. І водночас, якщо вдома діти не можуть отримати необхідну підтримку, вагомий вплив матиме спілкування з наставником по спорту». - зауважила Наталія Токар.
Зазначимо, що круглий стіл щодо Програми відновного правосуддя проведено з ініціативи міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги за підтримки Координаційного центру з надання правничої допомоги та проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні», що фінансується Урядом Японії та впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні. Захід також підтримується Міністерством внутрішніх справ України, Офісом Генерального прокурора, Державною установою «Центр пробації».