12 родин взяли участь у першому етапі Програми соціального відновлення на базі санаторію «Медичний центр реабілітації залізничників».
Упродовж семи днів, з 30 березня по 6 квітня, ветерани та їх дружини відновлювали своє ментальне здоров’я, налагоджували міжособистісні стосунки та відвідували оздоровчі процедури за призначенням лікарів.
Послугою соціальної адаптації було охоплено сім’ї з п’яти територіальних громад області: Бершадської, Війтівецької, Дашівської, Піщанської та Тульчинської.
З учасниками програми увесь час працювала мультидисциплінарна команда, до якої увійшли фахівці обласного центру соціальних служб, а також соціальні працівники і фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб з громад, які беруть участь у заїзді.
Спеціалісти проводили як групові, так і індивідуальні заняття. Всі активності в межах програми відновлення включали рекреаційну та соціально-психологічну складову. Значною підтримкою тих, хто пройшов бойовий шлях, стало спілкування з однодумцями. Під час перебування у санаторії учасники виконували різні психологічні та арт-терапевничні вправи, які сприяли емоційному розвантаженню, покращенню психологічного стану, пошуку опори у житті, побудові довірливих стосунків та взаєморозуміння зі своїми близькими.
Напередодні завершення заїзду з ветеранами та членами їх родин поспілкувалися заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець, а також представники профільних департаментів і служб обласної військової адміністрації.
Говорили про досвід перебування в рекреаційному закладі в межах програми соціальної адаптації. Зокрема, зосередилися на тому, що ще потрібно удосконалити, аби забезпечити більш якісне надання цієї послуги.
Під час зустрічі ветерани розповіли про наболілі питання щодо отримання підтримки у своїх громадах, наскільки вона відповідає їхнім потребам, реальний стан реалізації заходів з місцевих програм.
Забезпечення твердим паливом, оформлення документів, пільги, безкоштовне надання медичних послуг, становлення на квартирний облік для отримання компенсації на придбання житла – це лише частина питань, які хвилюють наших захисників після повернення.
«Спільно з командами профільних департаментів та служб ми напрацьовуємо комплексну систему надання ветеранських послуг на Вінниччині, тому для нас дуже важливо чути від вас особисто про всі потреби, проблеми, труднощі, які виникають, про дієвість використання актуальних державних та місцевих програм, щоб знаходити найбільш потрібні рішення. Бо найважливішим є другий етап послуги соціальної адаптації, який відбувається безпосередньо за місцем проживання». – зазначив Андрій Кавунець у розмові з ветеранами.
Минулого року було відпрацьовано механізм фінансування послуги за рахунок бюджетів громад. 51 з 63 громад регіону передбачено кошти на послугу соціальної адаптації у цільових програмах на 2025 рік. З них фактично затверджено фінансування лише у 38-ми.
Попит на послугу зростає, однак наразі є гостра потреба у спеціалістах.
«В кожній громаді області має працювати фахівець із супроводу, який зможе проконсультувати ветерана та членів його родини щодо отримання статусів, пільг, послуг, проходження реабілітації, можливостей державних та місцевих програм. Також на місцях мають бути сформовані мультидисциплінарні команди, які допоможуть з соціальною адаптацією. Всіх представників тергромад, що виявлять бажання допомогти нашим ветеранам у відновленні, обласна команда навчить всім необхідним навичкам. Повернувшись додому, кожен, хто захищав нашу країну, має відчувати підтримку та вдячність від суспільства». - наголосив заступник начальника ОВА.
Водночас якщо на рівні громад є певні недопрацювання щодо надання ветеранських послуг, фахівці із супроводу ветеранів та ветерани можуть ініціювати зміни, звертаючись до представників органів місцевого самоврядування чи безпосередньо профільних департаментів обласної військової адміністрації. Щодо отримання державної допомоги та інших важливих питань можна безкоштовно проконсультуватися за номером обласної гарячої лінії 15-26.
Загалом цьогоріч планується залучати якомога більше родин ветеранів до отримання соціальної послуги з адаптації. Триває пошук нових локацій для проведення заходів з відновлення.
Учасники першого заїзду поділилися, що програма відновлення була настільки насиченою та корисною, що хотілося б подовжити час перебування ще на кілька днів, щоб погуляти територією, ще більше повзаємодіяти з учасниками.
Один із ветеранів розповів: «Якби не програма, напевно, ніхто б з нас не виїхав відпочити та підлікуватися. Нам було тут дуже добре, кожен взяв щось для себе».
Також під час зустрічі ветерани відзначили професіоналізм обласної команди та спеціалістів рекреаційного закладу, які були поруч протягом періоду надання першого етапу послуги соціальної адаптації.
«Щиро радію, що подібні заходи дають позитивний результат. Все що ми робимо тут можливе тільки завдяки нашим захисникам та захисницям, які щодня відстоюють незалежність нашої держави на передовій. А тому вже зараз працюємо над створенням комфортних умов та можливостей для їх відновлення й повноцінної інтеграції після повернення до цивільного життя». – резюмував Андрій Кавунець.