Ще 10 сімей ветеранів війни з Вінниччини отримали послугу соціальної адаптації на базі санаторію «Медичний центр реабілітації залізничників».
Це вже другий заїзд у 2025-му році. У ньому взяли участь ветерани та їх дружини з чотирьох територіальних громад області: Війтівецької, Калинівської, Погребищенської та Теплицької.
Загалом послугу соціальної адаптації цьогоріч пройшли 44 людини.
Протягом семи днів перебування у рекреаційному закладі з учасниками Програми соціального відновлення працювала мультидисциплінарна команда. До її складу увійшли фахівці обласного центру соціальних служб, а також соціальні працівники й фахівці з супроводу ветеранів та демобілізованих осіб з громад, які взяли участь у заїзді.
В межах отримання послуги ветерани та їх дружини щодня мали окремі та змішані заняття з психологами. Водночас кожен і кожна мав змогу індивідуально поспілкуватися з фахівцем на хвилюючі теми. Для оздоровлення у закладі учасники програми відвідували масажі та басейн, займалися у спортивній залі, проходили фізіотерапевтичні процедури й отримували консультації лікарів.
Напередодні завершення заїзду, аби отримати фітбек щодо послуги та соціального супроводу в громадах загалом, з ветеранами та членами їх родин зустрілися заступник начальника ОВА Андрій Кавунець, а також представники профільних департаментів і служб обласної військової адміністрації.
«Минулого року на Вінниччині тривало пілотування послуги соціальної адаптації, цьогоріч – ми вже повноцінно її надаємо та працюємо над активним залученням громад, аби ще більше родин наших ветеранів мали можливість пройти цю програму. Водночас наша команда напрацьовує велику й всеосяжну екосистему підтримки ветеранів війни, наших захисників та захисниць, членів їх родин. Розуміємо, що потреби не обмежуються окремими послугами охорони здоров’я, соціального захисту чи психологічної допомоги. Необхідно комплексно охопити усі аспекти життя в громадах. І тут нам важливо знати про всі ваші запити, проблеми, думки щодо напрямів, які потрібно підсилити», - зазначив Андрій Кавунець.
Під час щирої та відвертої розмови ветерани та їх дружини передусім поділилися враженнями від послуги. Зазначили, що програма соціального відновлення є дуже важливою і дійсно психологічно корисною. Позитивно відгукнулися про роботу фахівців й висловили бажання подовжити час перебування ще на кілька днів.
Ветеран війни та батько загиблого героя з Теплицької тергромади розповів: «Нам все сподобалося. Дякуємо команді, яка організувала такий відпочинок. Це було прекрасно. З нами працювали дуже приємні люди: і медичний персонал, і супровід соціального забезпечення».
Водночас його дружина окремо відзначила роботу психолога: «Вони навчили мене жити заново. Після втрати сина, мені було дуже важко, а тут я знову відчула як це, радіти кожній хвилині».
В межах зустрічі поговорили й про актуальні проблемні питання, які хвилюють наших захисників, - отримання якісної психологічної реабілітації, безкоштовні поїздки для дітей, зміни груп інвалідності, становлення на квартирний облік та отримання земельних ділянок в оренду, використання державних програм. Фахівці обласної команди взяли на опрацювання кожен кейс.
Також було наголошено, що у випадку наявності труднощів під час оформлення документів, отримання державної допомоги чи ветеранських послуг на рівні громад, ветерани та члени їх родин завжди можуть звертатися до фахівців із супроводу або безпосередньо Департаменту ветеранської політики обласної військової адміністрації.
Крім того, присутнім розповіли про можливості зайнятості для ветеранів: проходження підготовки на посаду фахівця з супроводу, викладання в школах «Захисту України», навчання тактичної медицини, підготовки населення до нацспротиву. Йшлося й про державні програми грантової підтримки на започаткування й розвиток власного бізнесу.
Варто зазначити, що другий етап послуги соціальної адаптації ветеранів війни відбувається безпосередньо за місцем проживання. У кожній громаді має бути якісний ветеранський супровід та доступні ветеранські послуги. Втім не менш важливо, аби у випадках недопрацювань системи, ветерани проявляли активність, повідомляли про наявні негаразди й ініціювали необхідні зміни.
«Наше завдання – забезпечити максимально комфортні умови для інтеграції наших захисників до цивільного життя після демобілізації. Будемо працювати над тим, аби вирішити усі проблеми, з якими стикаються наші ветерани та члени їх родин. Такі зустрічі з сім’ями ветеранів є дуже цінними, адже все що ми робимо зараз тут можливо лише завдяки тому, що вони захищали нашу незалежність на фронті. І кожен захисник та захисниця, які продовжують боротися за вільну Україну, після повернення додому мають відчувати свою цінність, вдячність та підтримку». – резюмував Андрій Кавунець.